Κυπελλούχος Φθιώτιδας στην παράταση το Καλαπόδι (φωτορεπορτάζ)

Δημήτρης Λάιος Add a Comment
9 Min Read

Ένα γκολ του Παπαναστασίου στο 109΄ χάρισε τη νίκη στο Καλαπόδι και την κατάκτηση του κυπέλλου ερασιτεχνών Φθιώτιδας, απέναντι στον Οπούντιο Μαρτίνου της Γ’ Εθνικής.

Σε ένα “λοκρικό” τελικό η ομάδα του Δημήτρη Γιαννουδάκη κατάφερε να πετύχει το “χρυσό” γκολ στην παράταση σε ένα πολύ κλειστό ματς και να πανηγυρίσει αυτό που δεν είχε πετύχει ένα χρόνο πριν…

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Λάϊος-Πάνος Κατσώνης

-Δείτε εδώ εικόνες από την εξέδρα

Έξαλλα τα πανηγύρια από τους ανθρώπους της ομάδας για την πρώτη κατάκτηση του τροπαίου στην ιστορία του συλλόγου, μια επιτυχία που την άξιζε το λοκρικό συγκρότημα σύμφωνα με την παρουσία του όλα τα τελευταία χρόνια στο Φθιωτικό ποδόσφαιρο.

Αγωνιστικά το ματς ήταν πολύ κακό, με την σκοπιμότητα να κερδίζει όποια θέληση των παικτών υπήρχε για καλό ποδόσφαιρο.

Και το πρώτο αλλά και το δεύτερο 45λεπτο κύλησαν με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με το Καλαπόδι στην επανάληψη πάντως να έχει μια ελαφρά υπεροχή… Άξιο αναφοράς ότι σε ολόκληρο το ματς δεν υπήρξε κάποια μεγάλη φάση.

Προσεκτικές οι δύο ομάδες και στην παράταση, με την κούραση πάντως να είναι εξαιρετικά εμφανής…

Οι δύο αντίπαλοι ήθελαν τη νίκη όχι μόνο για την κατάκτηση του κυπέλλου αλλά και για το γεγονός ότι δίνεται πλέον στο Καλαπόδι το εισιτήριο για συνέχεια στο κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδος. Παράλληλα και η ελπίδα στη Φθιωτική ομάδα για άνοδο στη Γ εθνική αφού ο νικητής του κυπέλλου ερασιτεχνών Ελλάδος παίρνει την άνοδο ανεξάρτητα με το τι θα κάνει το πρωτάθλημα.

Στο “στολίδι” της Φθιώτιδας

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο ποδοσφαιρικό στολίδι της Φθιώτιδας, το Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Λαμίας, υπό την παρουσία περίπου 500 φιλάθλων, όπου κάθισαν -σχεδόν εξ ολοκλήρου- στην κεντρική κερκίδα κάτω από το σκέπαστρο.  Φυσικά, ο αγωνιστικός χώρος ήταν για ακόμη μια φορά χαλί, γεγονός που επέτρεπε στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να βάλουν κάτω τη μπάλα και να παίξουν καλό ποδόσφαιρο.

Προσκεκλημένος στις κερκίδες του ΔΑΚ Λαμίας από την ΕΠΣΦ ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Κ17 της Εθνικής Ελλάδος Βασίλης Γεωργόπουλος.

Εξ άλλου τον τελικό παρακολούθησαν και άνθρωποι του ΠΑΣ Λαμία, μεταξύ άλλων ο Μπάμπης Τεννές και οι συνεργάτες του Γιώργος Κόλτσης και Γιώργος Αδάμ, αλλά και οι Γιώργος Ποντίκας, Σάκης Τσικνής και Λάκης Παπανικολάου.

“Δειλά” και οι δύο ομάδες

Τα πρώτα λεπτά κύλησαν δειλά και για τις δύο ομάδες αφού χρειάστηκε να περάσει αρκετός χρόνος μέχρι να βρουν τα πατήματά τους.

Το πρώτο …σουτ της αναμέτρησης καταγράφηκε στο 5΄ όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ οι παίκτες του Καλαποδίου απομάκρυναν τη μπάλα έξω από την περιοχή εκεί όπου ο Παπανικολάου σε δεύτερο χρόνο έκανε το δυνατό σουτ με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Επόμενη καλή στιγμή στο 20΄ όταν έπειτα από φάση διαρκείας στην περιοχή του Οπούντιου ο Λυτάκης θα πιάσει την κεφαλιά από καλή θέση αλλά όχι όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει πάνω από τα δοκάρια του Ανδρούτσου.

Φάσεις με το σταγονόμετρο

Παρά την ποιότητα των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων που βρίσκονταν στο χορτάρι, δεν υπήρχαν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες στο πρώτο μισάωρο. Αυτές, γίνονταν με το …σταγονόμετρο, όπως και αυτή σε αντεπίθεση στο 31΄ όταν ο Γκανάς έφυγε ταχύτατα από δεξιά και από το ύψος της περιοχής έκανε το δυνατό σουτ με τον Ανδρούτσο να διώχνει με υπερένταση και στη συνέχεια να απομακρύνουν οι αμυντικού του Μαρτίνου.

Λίγο αργότερα, ο Πρέντι θα μπει από αριστερά στην περιοχή του Καλαποδίου και θα κάνει το δυνατό σουτ με τη μπάλα όμως να φεύγει εκτός εστίας.

Σε μια από τις τελευταίες στιγμές του πρώτου μέρους στο 43΄ ο Παπαναστασίου θα εκτελέσει απευθείας το φάουλ από δεξιά σαν κοντινό κόρνερ που είχαν κερδίσει οι φιλοξενούμενοι με τη μπάλα να καταλήγει στην επάνω πλευρά των διχτύων του Ανδρούτσου.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους καλή στιγμή για τους τυπικά γηπεδούχους όταν από δεξιά η σέντρα του Γκανά θα βρει τον Μπουγιώτα στην καρδιά της περιοχή όπου θα πιάσει την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Το ίδιο σκηνικό στην επανάληψη

Και στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να αναλώνονται κυρίως στο χώρο του κέντρου με μονομαχίες εκατέρωθεν και …χωρίς φάσεις.

Το Καλαπόδι βγήκε μπροστά μετά από ένα τέταρτο στην επανάληψη και απείλησε με τον Γκανά στο 54΄ να γυρνάει μέσα στην περιοχή και με σουτ να στέλνει τη μπάλα στο κέντρο της εστίας εκεί όπου ο Ανδρούτσος θα μπλοκάρει, ενώ δύο λεπτά αργότερα από πάσα του Ν. Λάππα ο Ταμάμης εκτός περιοχής έγινε κάτοχος της μπάλας, κέρδισε και μια κόντρα και στη συνέχεια έκανε το σουτ εκτός περιοχής με το αριστερό, συρτό, με τη μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Επόμενη καλή στιγμή και πάλι για τους παίκτες του Δημήτρη Γιαννουδάκη, όταν στο 64΄  ο Λάππας με πλάγιο άουτ τροφοδότησε τον Γκανά που εκτός περιοχής έκανε το σουτ με τη μπάλα όμως να καταλήγει στην αγκαλιά του Ανδρούτσου στο κέντρο του τέρματος.

Πέντε λεπτά αργότερα διαμαρτυρίες για πέναλτι από πλευράς Καλαποδίου η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή και ο Μπουγιώτας τραβήχτηκε από τον Ξεζώνοτο πέφτοντας στο έδαφος αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.

Υποψία φάσης για το Μαρτίνο στο 75΄ όταν από σέντρα ο Αγγελόπουλος πήγε να κάνει την προβολή στην πλάτη της άμυνας με τον Μερμίγκη να βγαίνει και να μπλοκάρει έγκαιρα τη μπάλα.

Μέχρι το φινάλε και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης στα πρώτα 90 λεπτά (όπου δεν υπήρξε καμία αλλαγή από τους δύο προπονητές), δεν άλλαξε κάτι, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν σε ημίωρη παράταση.

Η παράταση

Τα ψυχικά αποθέματα εγκατέλειψαν πλήρως τους ποδοσφαιριστές στον έξτρα χρόνο του αγώνα, στην παράταση, όπου δεν υπήρξαν σχεδόν καθόλου καλές στιγμές. Το Καλαπόδι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Οπούντιο να προσπαθεί να “χτυπήσει” στην κόντρα με τον ταχύτατο και δραστήριο Πρέντι.

Γκολ και … “φύγαμε”

Το γκολ που έψαχνε το Καλαπόδι το βρήκε στο 109΄ όταν ο Λίκο από δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Ευθυμίου στην προσπάθεια του να διώξει δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα η μπάλα να στρωθεί στον Παπαναστασίου που εξ επαφής με τον γκολκίπερ και το τέρμα με προβολή έκανε το 1-0 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια από τους παίκτες του Δημήτρη Γιαννουδάκη.

Δύο λεπτά αργότερα τεράστια χαμένη ευκαιρία για το Καλαπόδι να “τελειώσει” το παιχνίδι όταν ο Μπουγιώτας σε μια φάση δύο με ένας με τον αντίπαλο θα βγάλει την κατάλληλη στιγμή τετ α τετ τον Ταμάμη που έπιασε “αέρα” μαζί με τη μπάλα στο πλασέ που επιχείρησε και δεν βρήκε στόχο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Παπακωνσταντίνου με βοηθούς τους Καλύβα και Γάκο. 4ος ήταν ο Κούδας.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Γουργιώτης (17΄), Νικολόπουλος (18΄), Ταμάμης(79΄), Σπυριδάκης (85΄), Λιάσκος (103΄), Τομόρι (105΄).

ΑΟ ΚΑΛΑΠΟΔΙΟΥ: (Δημήτρης Γιαννουδάκης) Μερμίγκης, Ν. Λαππας, Κατσαρός, Σπυριδάκης(91΄ Σιώτης), Λιάσκος, Λυτάκης, Γκανάς(95΄ Λίκο), Γουργιώτης, Ταμάμης, Παπαναστασίου(115΄ Γιάννης Λάππας), Μπουγιώτας(119΄ λτ Βούλγαρης).

ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ ΜΑΡΤΙΝΟΥ: (Μάκης Ζαχαρόπουλος) Ανδρούτσος, Ευθυμίου, Νικολόπουλος Β, Σιδέρης, Ξεζώνοτος, Αγγελόπουλος, Τομόρι(107΄ Χολέβας), Νούλας, Παπανικολάου(114΄ Μουστάκας), Πρέντι, Ντούνης.