Κύπελλο Φθιώτιδας: Πρόκριση από σήμερα για το Καλαπόδι… (φωτορεπορτάζ)

By lamianow Add a Comment

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών σφράγισε από σήμερα ο ΑΟ Καλαποδίου. Η ομάδα του Δημήτρη Γιαννουδάκη επιβλήθηκε με 4-1 της Δόξας στο Μοσχοχώρι και μετέτρεψε τον επαναληπτικό σε τυπική διαδικασία.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 28ο λεπτό με κεφαλιά του Σιώτη, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αντωνίου. Η απάντηση της Δόξας ήταν άμεση, στην πρώτη ευκαιρία της στο παιχνίδι.

Ο Χουλιάρας με κοντινό σουτ εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση μέσα στην περιοχή, μετά από φάουλ του Σκεμπέ και έκανε το 1-1. Στο επόμενο λεπτό σέντρα του Αντωνίου, κεφαλιά του Μπουγιώτα, η μπάλα θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι.

Παρά την ισοφάριση το Καλαπόδι που ήταν φανερά καλύτερο προηγήθηκε εκ νέου στο 35′ με πέναλτι του Λυτάκη. Στο 43′ μάλιστα έκανε και το 1-3 με κοντινό πλασέ του Αντωνίου, μετά το 1-2 με τον Μπουγιώτα. Το τελικό 1-4 διαμορφώθηκε στο 75′ με πλασέ του Αντωνίου από κοντά μετά ωραία από κάθετη μεταβίβαση του Γιώργου Ζιάκα. Το μελανό σημείο για την φιλοξενούμενη ομάδα η αποβολή του Σιώτη με 2η κίτρινη κάρτα στο 79.

Δόξα Μοσχοχωρίου (Α. Ανυφαντής): Γιαννακάκος, Λέβας, Κωνσταντακόπουλος (57′ Λατσούδας), Χουλιάρας, Τανίδης (53′ Μπακάρας), Μαδούρας, Μάγκας (46′ Λύκος) , Φιλίπ, Ζήσιμος (14′ Σκεμπές λ.τρ.), Νάσιος, Γκιρτζιμάνης.

Καλαπόδι (Δ. Γιαννουδάκης): Μερμίγγης, Λίκο, Ζιάκας Α, Βούλγαρης, Σιώτης, Λυτάκης, Γουργιώτης (53′ Παπαναστασίου), Μπουγιώτας (83′ Βαποράκης), Ταμάμης (65′ Καντάς), Αντωνίου, Τσαγκαλίδης (46′ Ζιάκας Γ).