Το “κυανόλευκο” παγοθραυστικό παρέσυρε τον Παναθηναϊκό και πάει… “8”! (εικόνες-video)

lamianow Add a Comment
6 Min Read

Σε ένα απίστευτο ματς που μέχρι και πριν την έναρξη της αναμέτρησης κανείς δεν ήξερε αν θα πραγματοποιηθεί ο ΠΑΣ Λαμία παρεσυρε τον Παναθηναϊκό με το εξωπραγματικό 4-1 και έβαλε πολύ γερές βάσεις για την πρόκριση για τους “8” του κυπέλλου Ελλάδος. Ο ΠΑΣ κόντρα σε όλα τα δεδομένα έκανε ένα απίστευτο πρώτο ημίχρονο όπου ήταν απόλυτα ουσιαστικός.

Προηγήθηκε με γκολ του Πίτι στο 5′ και στο 42′ έκανε το 2-0 με τον Παντελιάδη. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Λαμία βρήκε και τρίτο γκολ με τον Πίτι και πάλι. Ο Παναθηναϊκός ρίσκαρε στην επανάληψη και βρήκε το γκολ στο 82′ με τον Μολίνς ωστόσο ο Μπλάζιτς που λίγο νωρίτερα είχε περάσει ως αλλαγή “καθάρισε” ολοκληρωτικά τους “πράσινους” γράφοντας το τελικό 4-1. O επαναληπτικός στις 9 Ιανουαρίου.

1-0 με Πίτι στο 5
Η Λαμία μάλιστα στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Πίτι ύστερα από σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου.

2-0 η Λαμία στο 42′.
Ο Παντελιάδης πήρε την κόντρα από τον Κουλιμπαλί, στη συνέχεια έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής, το οποίο κόντραρε στον Αυλωνίτη και κρέμασε τον Διούδη! 2-0 η Λαμία, παίρνει σπουδαίο προβάδισμα!

3-0 με Πίτι η Λαμία στο 46′
O Tσούκαλος έκανε την σέντρα, ο Καραγιάννης την κεφαλιά-πάσα προς τον Πίτι, ο οποίος έφυγε από κανονική θέση και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Διούδη για τρίτη φορά σήμερα!

3-1 με ΜΟΛΙΝΣ οι πράσινοι

82′ Ο Μολίνς έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Παντελιάδη και με φοβερή λόμπα κρέμασε τον Μελίσσα για να μειώσει το σκορ.

4-1 με Μπλάζιτς η Λαμία

Ο Βιγιαφάνιες έκανε το λάθος, με τον Μπλάζιτς να κλέβει την μπάλα και να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια και εξαιρετικό πλασέ, γράφοντας το 4-1!

Λαμία: Μελίσσας, Κουκόλης, Ασίγκμπα, Βασιλαντωνόπουλος, Παντελιάδης, Όμο, Αναστασόπουλος, Τσούκαλος, Καραγιάννης, Πίτι, Βουό.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κουλιμπαλί, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Αυλωνίτης, Κουρμπέλης, Τζανδάρης, Λουντ, Βιγιαφάνιες, Αλτμαν, Πίσπας

TO ΦΙΛΜ  ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ: 5′ σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου, κεφαλιά του Πίτι η μπάλα στα δίχτυα 1-0 για τον ΠΑΣ Λαμία

9′ προσπάθεια και σουτ του Βιγιαφάνιες από τα δεξιά οι αμυντικοί της Λαμίας απομάκρυναν την μπάλα

11΄σουτ του Λουντ έδιωξε σε κόρνερ έδιωξε ο Μελίσσας

16΄ Αδύναμη κεφαλιά του Αυλωνίτη στην αγκαλιά του Μελίσσα

18΄εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες έδιωξε ο Μελίσσας

19′ ευκαιρία για τη Λαμία, αρχικά με τον Βουό και στη συνέχεια με τον Πίτι, όμως πέρασε ανεκμετάλλευτη

28΄Σέντρα του Πίτι μπλόκαρε ο Διούδης, νέα προσπάθεια ο Πίτι από αριστερά και γύρισμα στην περιοχή έδιωξαν οι αμυντικοί προ του Τσούκαλου

29΄Φάουλ από μακριά του Βιγιαφάνιες μπλόκαρε ο Μελίσσας

Στο 34′ παιχνίδι κέντρου παραμένει το 1-0

Συνεχίζετε με αμείωτο ρυθμό η χιονόπτωση… δυσκολεύει τις προσπάθειες των παικτών ο αγωνιστικός χώρος

Στο 38΄ η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Λουντ να σουτάρει και να σημαδεύει το δοκάρι.Γλύτωσε την ισοφάριση..η Λαμία

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ: 42΄ ο Σάκης Παντελιάδης με δυνατό κεραυνό!!! Η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε στον ουρανό των διχτυών. Λαμία – ΠΑΟ 2-0.. πανέμορφο γκολ ..δεν μπόρεσε να αντιδράσει ο Διούδης

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ: 45+ ο Πίτι το 3-0 για τη Λαμία αμαρκάριστος, μετά από μπαλιά του Καραγιάννη

Διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους για το 3-0…έτρεξαν στον επόπτη…αλλά.ο Αρετόπουλος έδειξε σέντρα!!!

47′ σουτ Τσούκαλου λίγο άουτ

46′ Δώνης στη θέση Αυλωνίτη και Μολίνς στη θέση Πίσπα

52΄Ο Πίτι βρέθηκε μέσα στην περιοχή έκοψε ο Ινσούα τηνν τελευταία στιγμή
Γκολ για ΠΑΟ που ακυρώθηκε…ως οφσάιντ

Το γκολ του Παναθηναϊκού που δεν μέτρησε σημείωσε ο Κουρμπέλης. Έντονα παράπονα από τους φιλοξενούμενους στο 54΄.

Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπουλούλης στη θέση του Καραγιάννη στο 56΄.

Πιέζει ο ΠΑΟ σουτ του Λουντ μπλόκαρε ο Μέλισσας στο 60′

61΄Σουτ Τσούκαλου μπλόκαρε ο Διουδης στην αντεπίθεση της Λαμίας..νέα ευκαιρία στη συνέχεια με τον Βουό που καθυστέρησε στη μικρή περιοχή και κόπηκε από αμυντικούς

Στο 70’ αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μουνιέ στη θέση του Άλτμαν.

Αλλαγή και για τη Λαμία στο 70΄. Ο Μπλάζιτς στη θέση του Αναστασόπουλου.

Μολίνς σουτ από τη μικρή περιοχή.. έκοψαν οι αμυντικοί της Λαμίας στο 74′

Καλό σουτ από τον Πίτι στο 80΄ η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Διούδη.

ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό: 82΄ Ο Μολίνς με θαυμάσιο ψηλοκρεμαστό σουτ μειώνει σε 3-1.

Ο Μουνιέ στην περιοχή κόπηκε τελευταία στιγμή στο 84’

Τρίτη αλλαγή για Λαμία ο Πατσαρούχας στη θέση Βουό στο … στο 86’

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ: Στο 90’ ο Μάρκο Μπλάζιτς δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΠΑΣ Λαμία! Μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια και θαυμάσιο τελείωμα νίκησε τον Διούδη για το 4-1.