Κρίμα και άδικο

lamianow Add a Comment
6 Min Read

Αν και προηγήθηκε και ήταν πολύ καλύτερος, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 2-1 από τον Αγιαξ στην Τούμπα και γνώρισε οδυνηρό αποκλεισμό από το Τσάμπιονς Λιγκ.

Χαμένα τετ-α-τετ με τον Αθανασιάδη και Σακχόφ, δοκάρι με τον Μυστακίδη και πολλές ευκαιρίες έχασε ο ΠΑΟΚ. Ωστόσο ο Αγιαξ ήταν αυτός που πήρε την πρόκριση με ανατροπή στην Τούμπα με δύο γκολ του αρχηγού του, Ντάβι Κλάασεν (σ.σ το πρώτο με τραβηγμένο πέναλτι).

Το 1-2 δεν τον περίμεναν ούτε οι παίκτες του Αγιαξ που δεν πανηγύρισαν στο τέλος ενώ οι φίλοι του «Δικεφάλου» που γέμισαν την Τούμπα, αναγνώρισαν την προσπάθεια της ομάδας τους και χειροκρότησαν θερμά.

Με την ίδια συνταγή

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Βλάνταν Ίβιτς χρησιμοποίησε την ενδεκάδα της Ολλανδίας, δείχνοντας το πόσο ικανοποιημένος έμεινε από την εκτός έδρας εμφάνιση.
Ο Γλύκος ήταν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα από τα αριστερά οι Λέοβατς, Τζαβέλλας, Κρέσπο, Λέο Μάτος.

Στα χαφ και στο χώρο του κέντρου αγωνίστηκαν οι Τσίμιροτ, Σάκχοφ και Χαρίσης.
Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Αθανασιάδης και τον πλαισίωναν, παίζοντας στις «πτέρυγες», οι Ροντρίγκες και Τζάλμα Κάμπος.

Γκολ…. με το καλημέρα

Ο ΠΑΟΚ έκανε ιδανικό ξεκίνημα στον αγώνα. Στο τρίτο λεπτό ο Λέοβατς έπιασε ένα σουτ με δύναμη εκτός περιοχής, ο Σίλενσεν έδιωξε σε κόρνερ.
Ο Γκάρι Ροδρίγκες εκτέλεσε και ο Αθανασιάδης από κοντά με το κεφάλι άνοιξε το σκορ, «βάζοντας φωτιά» στην Τούμπα!
Στο 10’ ο Κασιέρα δοκίμασε να απειλήσει από μακριά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Οι παίκτες του Ιβιτς όταν αμύνονταν, ήταν στα ¾ του γηπέδου και πίεζαν συνεχώς τους Ολλανδούς.

Σταδιακά ο Αγιαξ ανέβηκε προς τα καρέ του Γλύκου, αλλά στο 15’ ο ΠΑΟΚ έφυγε με 4 παίκτες ταχύτητα στην αντεπίθεση με τον Τσίμιροτ να σουτάρει και τον Βέλτμαν να απομακρύνει με τάκλιν.

Οι παίκτες του «Αίαντα» είχαν τον έλεγχο στην συνέχεια με την κατοχή της μπάλας να φτάνει το 72% υπέρ τους, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που «άγγιξε» το 2-0.
Εγκλημα και τιμωρία

Στο 23’ ο Ροντρίγκες έδωσε στον Τσίμιροτ ο οποίος με καταπληκτική μπαλιά βρήκε τον Κλάους και αυτός από το ύψος του πέναλτι και με προβολή, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σίλεσεν.
Τρία λεπτά αργότερα, Ο Τσίμιροτ έβγαλε καταπληκτικά τον Αθανασιάδη στην αντεπίθεση, αυτός βγήκε απέναντι από τον Σίλεσεν αλλά το σκαφτό που επιχείρησε που έκανε πέρασε πολύ άουτ! Νέα απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον δικέφαλο του βορρά… με τον Αθανασιάδη να τελειώνει άτσαλα.
Ακολούθησε μια μικρή διακοπή στο ματς για να δροσιστούν οι παίκτες λόγω της αφόρητης ζέστης.

Στο 32’ ο ΠΑΟΚ έχασε νέα πολύ καλή ευκαιρία. Μετά από λάθος του Σίλεσεν, ο Αθανασιάδης έστρωσε στον Σχακχόφ αλλά ο Ουκρανός σούταρε άστοχα.

Στο επόμενο λεπτό είχαμε την πρώτη καλή στιγμή για τον Άγιαξ με τον Κασιέρα να σταματά την μπάλα με το χέρι, τον διαιτητή Τέιλορ να κοιμάται και να μην το δίνει, και τους Ολλανδούς να φτάνουν μια ανάσα από το 1-1. Ο Γλύκος έπεσε στα πόδια του Κασιέρα και έσωσε τον ΠΑΟΚ.

Και αφού δεν έγινε το 2-0, ο Αγιαξ από το… πουθενά έφτασε στην ισοφάριση. Στο 44’ οι Ολλανδοί κέρδισαν φάουλ. Ο Λέοβατς μάρκαρε αντικανονικά τον Ράιντελβαλντ και ο Τέιλορ έδειξε το σημείο του πέναλτι.
Ο Κλάασεν ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας, με τον Γλύκο να πέφτει στη δεξιά του γωνία. 1-1 για τον Αγιαξ στο τέλος του ημιχρόνου.

Ξαφνικός θάνατος

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες. Στα 17′ δεύτερα ο Ροντρίγκες έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων!
Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά, πιέζοντας και στο 54’ ο Τζαβέλλας εκτέλεσε φάουλ με τον Σίλενσεν να μπλοκάρει.

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό, αφού οι παίκτες των δύο ομάδων έδειχναν να επηρεάζονται από την κούραση και τη ζέστη. Μάλιστα στο 75’ έγινε τάιμ άουτ για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.
Με την επανέναρξη ο Μυστακίδης είχε κεφαλιά στο δοκάρι στο 77’ μετά από βολέ του Γλύκου όταν τρύπωσε στην καρδιά της άμυνας του Αγιαξ.

Οι Ολλανδοί ήταν επιρρεπείς στο λάθος και στο 86’ το σουτ του Μπίσεσβαρ πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
Ωστόσο στο επόμενο λεπτό ο Λέοβατς έδιωξε απρόσεκτα, η μπάλα έφτασε στον Κλάσσεν που με ένα μονοκόμματο σουτ εκτέλεσε τον Γλύκο και πάγωσε την Τούμπα.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Χαρίσης (84’ Μπίσεσβαρ), Τσίμιροτ, Σάκχοφ (89’ Κουλούρης), Κάμπος, Ροντρίγκες (69’ Μυστακίδης), Αθανασιάδης.
Άγιαξ (Πέτερ Μποζ): Σίλενσεν, Τετέ, Βέλτμαν, Φίργκεφερ, Ρίντεβαλντ, Γκουντέλι, Ντάικς, Κλάασεν, Βέστερμαν, Κασιέρα, Ντόλμπεργκ (64’ Ελ Γκαζί).