Κόροιβος Αμαλιάδας – ΠΑΟΚ: 65-75

Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ και πέρασε από την Αμαλιάδα με το 65-75 επί του Κόροιβου Αμαλιάδας για την 12ηαγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Κι όλα αυτά με την ομάδα να αντιμετωπίζει πολύ σημαντικά προβλήματα με τις απουσίες του Κώστα Βασιλειάδη και του Σοφοκλή Σχορτσανίτη.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με σερί 0-11, κατάφερε να προηγηθεί 4-15 στο 5ο λεπτό του αγώνα, εξέλιξη που οδήγησε τους γηπεδούχους στο πρώτο τους τάιμ άουτ. Ο Κόροιβος έτρεξε ένα σερί 6-0 και μείωσε αρχικά 10-15, περνώντας την μπάλα μέσα στο καλάθι του ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με σερί 15-0 πήραν το προβάδισμα με 19-15.

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, με τον ΠΑΟΚ να χάνει και πολλές βολές. Ο ΠΑΟΚ με σερί 0-5, πήρε ξανά το προβάδισμα (19-20) στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου και με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Δέδα πήρε διαφορά 5 πόντων (26-31), ενάμισι λεπτό πριν το ημίχρονο. Και με Δέδα να ευστοχεί και σε τρίτο τρίποντο ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 5 πόντων (29-34).

Με τον Σλαφτσάκη να πετυχαίνει 8 πόντους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κόροιβος προηγήθηκε 41-37 στο 24ο λεπτό και έφτασε την διαφορά και στους 6 (45-39), για να επιστρέψει ο ΠΑΟΚ και με τρίποντο του Hatcher να ισοφαρίσει 45-45 στο 27ο λεπτό. Εκμεταλλευόμενος τα λάθη του ΠΑΟΚ, αλλά και μία τεχνική ποινή στον πάγκο του ΠΑΟΚ, ο Κόροιβος προηγήθηκε 57-53, αλλά ο ΠΑΟΚ επανήλθε και με τρίποντο του Τσόχλα πέρασε μπροστά 59-60. Ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα και παίζοντας σκληρή άμυνα, αλλά και με καλές επιλογές στην επίθεση έφτασε στη νίκη με 65-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 29-34, 51-51, 65-75

ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Davis 15 (1), Πουλιανίτης 2, Χριστοδούλου, Harding 1, Χαριτόπουλος 9 (1), Trotter 10 (1), Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 10, Βασιλόπουλος 6, Council, Harris 12.

ΠΑΟΚ: Tepic 16, Λιάπης 2, Κακαρούδης 2, Τσόχλας 9 (1), Δέδας 11 (3), Μαργαρίτης 3, Κώττας, Duvnjak 4, Markovic 14 (2), Hatcher 14 (1).