Κοιμήθηκε ο… Θεός και ο Παναθηναϊκός! (Video)

Lamianow.gr Add a Comment
4 Min Read

Ο Παναθηναϊκός «κλώτσησε» μια μεγάλη ευκαιρία να «σφραγίσει» το εισιτήριο για τα πλέι οφ της Euroleague, μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου. Aν και προηγήθηκε με +18 πόντους (32-14) στο τέλος της 1ης περιόδου, εν τέλει ηττήθηκε με 74-73 από την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ρεάλ Μαδρίτης, στο ΟΑΚΑ, μετά από… τρελό buzzer beater του Ρούντι Φερνάντεθ!

Και πάλι, όμως ο Παναθηναϊκός κρατά στα δικά του χέρια την παρουσία στην οκτάδα. Χρειάζεται δηλαδή εντός έδρας νίκη επί της Μπούντουτσνοστ στην 30η και τελευταία αγωνιστική για να πάρει θέση στο τζάμπολ των πλέι οφ, με μειονέκτημα έδρας. Αυτή ήταν η 22η νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης.

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 45-33, 59-53, 73-74

1η περίοδος
Τρομερό ξεκίνημα από τον Παναθηναϊκό στο ματς. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έβγαλε τρομερή ενέργεια στα πρώτα λεπτά του παρκέ, η άμυνα λειτούργησε εξαιρετικά και οι «πράσινοι» έτρεξαν με πρωταγωνιστές τους Καλάθη και Παπαγιάννη, κάτι που έφερε από νωρίς διψήφια διαφορά (18-6, 5′). H Ρεάλ συνέχισε να βρίσκεται… αλλού, οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά τον έλεγχο και έκλεισαν το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο στο +18 (32-14).
2η περίοδος
Η Ρεάλ ξεκίνησε με ένα γρήγορο 8-2 στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκανε… δήλωση επιστροφής στο ματς, ενώ οι «πράσινοι» είχαν κάποιες λάθος επιλογές. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κατέβασε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (35-26, 15′), όμως ένα μικρό ξέσπασμα με πρωταγωνιστή τον Καλάθη αποκατέστησε την τάξη (40-26, 17′). O Παναθηναϊκός πήρε ξανά μπροστά και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 12 πόντων (45-33).
3η περίοδος
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό κρεσέντο του Σέρχιο Γιουλ: Ο ηγέτης των Ισπανών πήρε μπροστά, πέτυχε οκτώ σερί πόντους και η Ρεάλ μείωσε γρήγορα στους έξι (50-44, 22′). Οι γηπεδούχοι έμειναν ψύχραιμοι και έμειναν μπροστά, ενώ ένα μεγάλο σουτ του Κιθ Λάνγκφορντ έφερε ξανά τον Παναθηναικό στο +10 (59-49). Τελικά, οι «πράσινοι» έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (59-33).
4η περίοδος
Ο Λάνγκφορντ και ο Τόμας ανέλαβαν δράση στις αρχές της τέταρτης περιόδου και ευστόχησαν σε κρίσιμα σουτ, σε σημεία που η Ρεάλ κυνηγούσε να πλησιάσει. Μάλιστα, ο έμπειρος φόργουορντ ανέβασε την διαφορά στους 11 (71-60) σε κρίσιμο σημείο, όμως ένα 9-0 της Ρεάλ έδωσε χαρακτήρα θρίλερ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης (71-69, 37′). Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται με 73-71 21″ πριν το τέλος, όμως η μπάλα κατέληξε στον Ρούντι, ο οποίος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με ένα σκοτωμένο σουτ στη λήξη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 8 (1), Λάνγκφορντ 14 (2), Παπαγιάννης 8 (7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 7, Γκιστ 1, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 2, Κιλπάτρικ 8 (2), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 14 (1/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 5, Φερνάντεθ 13 (3), Καμπάσο 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αγιόν 4, Γιούστα 3 (1), Κάρολ 6 (1), Ταβάρες 14 (6/7 δίποντα, 16 ριμπάουντ), Γιουλ 12 (3), Κούζμιτς, Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 2.