“Κλείδωσε” την Κέρκυρα / Μια ανάσα από την παραμονή ο ΠΑΣ Λαμία!

lamianow
By lamianow Add a Comment
4 Min Read

Καθοριστικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία πραγματοποίησε ο ΠΑΣ Λαμία. στην Κέρκυρα. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ “μπλόκαρε” την γηπεδούχο -που καιγόταν για τη νίκη- στο μηδέν (0-0) παίρνοντας έναν πολύ σημαντικό βαθμό για την παραμονή της στην κατηγορία.

Αν την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΣ κερδίσει στο γήπεδο του τον Απόλλων Σμύρνης -14 Απριλίου, Σάββατο (15.00)- (κέρδισε 3-0 την Λάρισα, έφτασε στους 22 βαθμούς) θα “κλειδώσει” και την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία στην παρθενική της συμμετοχή σε αυτή.

Εξαιρετική εμφάνιση ειδικά στο 2ο ημίχρονο από τον γκολκίπερ Νίκο Παπαδόπουλο. Τραυματίστηκε στο κεφάλι σε σύγκρουση με τον Ασίγκμπα στις καθυστερήσεις ο Κώστας Μπουλούλης.

TO MATΣ

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες, με την Κέρκυρα να είναι αυτή που απείλησε πρώτη, όταν στο 9ο λεπτό ο Ρόλε με σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Στη συνέχεια η Λαμία… αναθάρρησε και άρχισε να γίνεται απειλητική, με τον Πίτι στο 13΄ να αναγκάζει τον Γιαννακόπουλο σε εντυπωσιακή απόκρουση, μετά από απευθείας εκτέλεση κόρνερ, ενώ στο 16’ ο Ισπανός μεσοεπιθετικός είχε ακόμα μια ευκαιρία να σκοράρει, όμως είδε την μπάλα να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι του πορτιέρε της Κέρκυρας και να καταλήγει άουτ.

Στο 23ο λεπτό ήταν η σειρά των γηπεδούχων, να φανούν απειλητικοί, με τον Ρόλε να εκτελεί απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή και τον Παπαδόπουλο να διώχνει με υπερένταση σε πλάγιο. Αυτή ήταν και η τελευταία σημαντική ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε μονομαχίες στον χώρο του κέντρου.

Το σφύριγμα του Τάσου Σιδηρόπουλου για το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (0-0), σε ένα πρώτο μέρος που δεν διεκδίκησε… δάφνες ποιότητας…

Κέρκυρα-Λαμία 0-0: Δεν σκόραρε και έμπλεξε

Καλύτερη η Κέρκυρα την μπλόκαρε η Λαμία!

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Κέρκυρα να χάνει μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν στο 59’ ο Ρόλε βρέθηκε μπροστά από τον Παπαδόπουλο ο οποίος απομάκρυνε και στη συνέχεια ο Τουράμ δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν και στο 64ο λεπτό, με το σουτ του Τουράμ, ωστόσο, να περνάει ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου. Η Κέρκυρα συνέχισε να πιέζει για το γκολ και στο 71’ «σπατάλησε», ακόμα μια καλή ευκαιρία, με τον Επστάιν να σεντράρει και την κεφαλιά του Ζορμπά να καταλήγει ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια του πορτιέρε της Λαμίας.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, ωστόσο, ήταν στο 74ο λεπτό, όταν ο Ζορμπάς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Επστάιν στην κίνηση έπιασε το σουτ με τον Παπαδόπουλο να διώχνει με δυσκολία τη μπάλα. Στο 89’ η Κέρκυρα έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Αρτυματά να κάνει ένα δυνατό σουτ, το οποίο κατέληξε λίγο άουτ.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Κέρκυρα πίεσε ακόμα περισσότερο την άμυνα της Λαμίας, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό και να παραμένουν στα χαμηλά… στρώματα της βαθμολογίας!

ΚΕΡΚΥΡΑ (Γιάννης Ματζουράκης): Γιαννακόπουλος, Αντέτζο, Λέκοβιτς, Κρητικός (78΄ Μυτίδης), Τουράμ (83΄ Αρτυματάς), Παμλίδης (28΄ Ζορμπάς), Σιόντης, Ρόλε, Μπαλάφας, Επστάιν, Γρομητσάρης

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Παπαργυρίου (78΄ Μπεν Τζεμιά), Αναστασιάδης, Κουκόλης, Μπλάζιτς, Πίτι, Μπουλούλης, Μπούντνικ (86΄ Αντρονικ), Τσούκαλος (62΄ Βάντερσον), Ασίγκμπα