Κυπελλούχος Φθιώτιδας ο ΑΟ Καμμένων Βούρλων, 1-0 την Ένωση στην παράταση!

4 Min Read

Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι που κρίθηκε στο έξτρα ημίωρο της παράτασης τα Καμμένα Βούρλα πανηγύρισαν το κύπελλο Φθιώτιδας στον μεγάλο τελικό κόντρα στην περυσινή κάτοχο Ένωση 2010. Η ομάδα του Δημήτρη Πούλου χάρη σε ένα σλάλομ που μετουσιώθηκε σε γκολ από τον Ηλία Ταμάμη στο 104 πήρε τη νικη με 1-0 και κατέκτησε τον τίτλο.

Το παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ειδικά στο πρώτο 45λεπτο (το οποίο ήταν πολύ κακό) έμεινε στο 0-0 στα 90 λεπτά. Στο έξτρα 30λεπτο τα Καμμένα πίεσαν και βρήκαν το γκολ από έναν… αμυντικό!

Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου 15λεπτου της παράτασης ο Ταμάμης έκανε την ατομική ενέργεια από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και με σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του Δημήτρη Πούλου.Η Ένωση έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 116′ όταν ο Χαλλής έκανε το πλασέ στην κίνηση με τον Καρανάσιο να αποκρούει θεαματικά.

**Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πυροσβέστη Χρήστου Γιαταγάνα που “έφυγε” ξαφνικά στα 33 του χρόνια από ανακοπή καρδιάς.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Έναρξη αγώνα

Στο 11′ ο Σκαργιώτης διαμαρτυρήθηκε για ένα τράβηγμα μέσα στην περιοχή από τον Κραβαρίτη, με το διαιτητή Δουδούμη να ζητά να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο 15′ ο Μιχάλης Καλύβας εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ για τα Καμένα Βούρλα, η μπάλα πήρε πολλά φάλτσα και έφυγε λίγο άουτ.

Στο 21′ ο Καλύβας έκανε τη σέντρα, ο Καταραχιάς έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Με διαφορετική φανέλα τα Καμένα Βούρλα στο 2ο ημίχρονο. Στο 1ο φορούσε τη γνωστή κυανόλευκη που μπροστά είχε τυπωμένο το λογότυπο από το «Χαμόγελο του Παιδιού», ενώ στην επανάληψη φόρεσε κόκκινη φανέλα που είχε τυπωμένο το λογότυπο του συλλόγου «Ελπίδα».

Στο 59′ ο Μέγας για την Ένωση μπήκε στην περιοχή, όμως ο Καρανάσιος πρόλαβε και μπλόκαρε.

Στο 67′ ο Καλύβας για τα Καμένα Βούρλα έκανε τη σέντρα, ο Μίλτος Μπουγιώτας έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 83′ είχαμε μια πτώση του Νάσιου μέσα στην περιοχή υπό την πίεση του Νίκου Λάππα, με το Δουδούμη να ζητά να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο 85′ ο Καταραχιάς έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να κοντράρει σε σώματα και να φεύγει σε κόρνερ.

Στο 90′ τα Καμένα Βούρλα διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αρβανίτη στο Μίλτο Μπουγιώτα, με το Δουδούμη να μην υποδεικνύει κάποια παράβαση.

Τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα

Έναρξη πρώτου ημιχρόνου παράτασης

Στο 91′ ο Καλύβας έκανε τη σέντρα, ο Μίλτος Μπουγιώτας έκανε το πλασέ στην κίνηση, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Νέα ευκαιρία για τα Καμένα Βούρλα. Στο 92′ ο Νάσιος έκανε το σουτ από κοντά χωρίς όμως να βρει στόχο.

Στο 103′ καλή κεφαλιά του Τζουάνα, η μπάλα άουτ.

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ!!! Στο 104′ ο Ταμάμης έκανε την ατομική ενέργεια από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και με σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του Δημήτρη Πούλου.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου παράτασης

Στο 107′ ο Βαργιανίτης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Χρήστου να αποκρούει.

Στο 116′ ο Χαλλής έκανε το πλασέ στην κίνηση με τον Καρανάσιο να αποκρούει.

ΚΑΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ (Δημήτρης Πούλος): Καρανάσιος, Χριστοδούλου (72’ Τζουάνας), Τσίντζας, Τσούκαλος, Ταμάμης, Καταραχιάς, Καλύβας, Κραβαρίτης, Μ. Μπουγιώτας (102’ Τομόρι), Κουτρομάνος (60’ Νάσιος), Βαργιανίτης.

ΕΝΩΣΗ 2010 (Πέτρος Καραΐσκος): Χρήστου, Αρβανίτης, Ν. Λάππας (95’ Λουπεΐδης), Πάνος, Σκαργιώτης, Λυτάκης, Χαλλής, Παπανάγνος, Μέγας (76’ Λάιος), Γ. Λάππας, Α. Μπουγιώτας (108’ Γ. Γιώτης).