Κυπελλούχος Ευρυτανίας η Ποταμιά

1 Min Read

Η ψυχωμένη Ποταμιά έκανε την ανατροπή και πανηγύρισε στην παράταση τον πρώτο τίτλο της 27χρονης ιστορίας της, κερδίζοντας με σκορ 2-1 τον Παναγραφιωτικό.

Ο τελικός κυπέλλου της ΕΠΣ Ευρυτανίας διεξήχθη την Τετάρτη 10 Φεβρουαρίου στο Δημοτικό Στάδιο Καρπενησίου και ξεκίνησε στις 2.30 το μεσημέρι. Έγινε κάτω από συννεφιά, βροχή ανά διαστήματα και παρουσία 350 με 400 θεατών.

Στο 7′ ο Κατσαρής έδωσε στον Χρυσαφόπουλο, αυτός βρήκε τον Νούλα που αφύλακτος με πλασέ στην αριστερή γωνία της Ποταμιάς έκανε νωρίς το 0-1.

Στο 46′ ο Ζαλοκώστας εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Κόγιας από το ύψος του πέναλτι με κεφαλιά στην δεξιά γωνία του Καλύβα ισοφάρισε σε 1-1. Στο 104ο λεπτό του ματς οι Μεγαλοχωρίτες σημείωσαν το «χρυσό» γκολ που τους έδωσε τον τίτλο.

Ο Δημήτρης Ζαλοκώστας από μακριά λίγο πιο μπροστά από το κέντρο και δεξιά εκτέλεσε φάουλ ο Γιώργος Καλύβας έκανε τραγικό λάθος η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Γιώργος Ράικος από κοντά με σουτ σκόραρε το νικητήριο γκολ (2-1)
πηγη: evrytaniasport.gr