Κύπελλο Ελλάδας: “Ερυθρόλευκο” σοκ! Λίγο έλειψε να χάσει από τον Πλατανιά

Lamianow.gr
4 Min Read

Στραβό ντεμπούτο έκανε ο Ολυμπιακός στο Κύπελλο Ελλάδας… Οριακά δεν ήττηθηκε στην έδρα του από τον Πλατανιά και στο τέλος διασώθηκε με την ισοπαλία, 2-2.
Οι Κρητικοί παρουσιάστηκαν άκρως ανταγωνιστικοί στο «Γ. Καραϊσκάκης» απέναντι στους Πειραιώτες, οι οποίοι παρουσιάστηκαν με πολλά νέα πρόσωπα. Το «συγκρότημα» του Γιώργου Παράσχου εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα των γηπεδούχων, πήρε δύο φορές το προβάδισμα, αρχικά με τον Ράμος στο 29ο λεπτό και εν συνεχεία στο 78’ με τον Μπανανά, ωστόσο, ο Ερνάνι με δύο τέρματά του, στο 47’ με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ και στις καθυστερήσεις με δυνατή κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό 2-2 και έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στους «ερυθρόλευκους» στον 5ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η εικόνα του ματς ίσως… αδικεί την προσπάθεια που έκανε η ομάδα των Χανίων, καθώς προκάλεσε πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν την ελαφρά υπεροχή που είχαν στον αγωνιστικό χώρο. Πάντως, το «συγκρότημα» του Μάρκο Σίλβα παρουσίασε κενά στην άμυνα και κυρίως με τις λανθασμένες επιλογές του Ντα Κόστα. Μάλιστα, από τον Μαροκινό ξεκίνησε το πρώτο τέρμα του Πλατανιά, μια και στο 29’ έχασε το κοντρόλ μπροστά από την περιοχή του Καπίνο, ο Τόρες πήρε την μπάλα, πέρασε και τον νεαρό τερματοφύλακα και σε κενή εστία έκανε το 1-0.

Στην συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» θέλησαν να αντιδράσουν και αύξησαν την πίεσή τους στην περιοχή του Κοκκαλά. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός σημείωσε τρία τέρματα πριν το ημίχρονο, ωστόσο, κανένα δεν μέτρησε, μια και στις τρεις περιπτώσεις, ο Φινμπόγκασον ήταν εκτεθειμένος από την άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Απάντηση… με Ερνάνι

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους… οιωνούς για τους Πειραιώτες, καθώς μόλις στο 47ο λεπτό, ο Ερνάνι έφερε το ματς στα ίσια με απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ από τον άξονα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φέρουν… τούμπα το παιχνίδι, ωστόσο, στο 73’ ο Κοκκαλάς αντέδρασε σωστά στο σουτ του Ερνάνι, μέσα από την περιοχή και πέντε λεπτά αργότερα, οι Κρητικοί πήραν για δεύτερη φορά το προβάδισμα με τον Μπανανά, ο οποίος μέσα από την περιοχή με προβολή έκανε το 2-1.

Τα τελευταία λεπτά βρήκαν τον Ολυμπιακό να πιέζει σε μεγάλο βαθμό την εστία του Κοκκαλά για να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά στο 83’ ο πορτιέρο του Πλατανιά έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ την καρφωτή κεφαλιά του Ντα Κόστα. Ωστόσο, δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, μια και έπειτα από κόρνερ του Πάρντο, ο Ερνάνι με κεφαλιά, διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και αυτά του Ολυμπιακού «γράφοντας» το τελικό 2-2. Στο τέλος του αγώνα, ο Πάγκαλος άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ολυμπιακός: Καπίνο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Βούρος, Τσιμίκας, Ζντιέλαρ, Τζανδάρης, Ντομίνγκες (78′ Πάρντο), Ερνάνι, Κολοβός (69′ Γιαννιώτας), Φινμπόγκασον (75′ Πουλίδο)

Πλατανιάς: Κοκκαλάς, Αποστολόπουλος, Δημήτρης, Μπανανά, Ιτούα, Στανισάβλιεβιτς, Μαχαμάτ (46′ Μουνάφο), Τζιλβάν, Ράμος, Τσουράκης (70′ ΤσιμόντζιΤσιμόντζι.