Κεραυνός Αγ. Γεωργίου-Δόξα Μοσχοχωρίου 0-0: Λευκή μοιρασιά… (φωτογραφίες-video)

lamianow Add a Comment

Ο κόσμος ήταν αυτός που έκλεψε την παράσταση στο μεγάλο ντέρμπι του τρίτου ομίλου στην Β’ κατηγορία ανάμεσα σε Κεραυνό Αγίου Γεωργίου και Δόξα Μοσχοχωρίου με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς τέρματα στο 0-0.

Πάνω από 200 φίλοι του ποδοσφαίρου με την παρουσία τους, συνθήματα, πανό, κροτίδες και καπνογόνα δημιούργησαν ατμόσφαιρα που δεν συναντά κανείς σε αγώνες τέτοιου επιπέδου. Όλα αυτά όμως δεν απέδωσαν καρπούς με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων που φοβήθηκαν το παιχνίδι και με άγχος, να μένουν στην ισοπαλία.
Οι γηπεδούχοι του Κεραυνού που είχαν την ελαφρά υπεροχή σε ένα κλειστό παιχνίδι είχαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες να σκοράρουν, στο τρίτο λεπτό με τον Χατζή να μην τελειώνει τη φάση σε τετ-α-τετ, στο 66ο λεπτό με το οριζόντιο δοκάρι της απευθείας εκτέλεσης φάουλ του Λυτάκη από πολύ μακρινή απόσταση και το τετ-α-τετ του Καλύβα στο 90΄.
Οι φιλοξενούμενοι που είχαν περισσότερο στο μυαλό τους να μην δεχτούν γκολ προσπάθησαν κυρίως να απειλήσουν στις αντεπιθέσεις και το κατάφεραν με μεγαλύτερη ευκαιρία αυτή που ο Χριστοδούλου από διαγώνια θέση δεν κατάφερε να σκοράρει στο 25ο λεπτό.
Οι δύο ομάδες παραμένουν στην κορυφή του τρίτου ομίλου στην Β κατηγορία έχοντας το αήττητο με 12 νίκες και την σαββατιάτικη μεταξύ τους ισοπαλία. Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι ζήτησαν σε τρεις με τέσσερις περιπτώσεις πέναλτι ωστόσο η διαιτησία του κύριου Τζοβάρα και των δύο βοηθών του χαρακτηρίζεται από τους περισσότερους άψογη.
Διαιτητής: Τζοβάρας
Βοηθοί: Σκάρλας-Παπασταθόπουλος
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ ΓΕΩΡΓΙΟΥ: (Δημήτρης Πιτσίκας) Παπασάρας, Αλατάς, Κωστόπουλος, Καρκάνης, Λυτάκης, Σκαργιώτης, Τζαβαλής(46΄ Χριστόπουλος), Πλατανιάς, Χαντζής(76΄ Δημητρόπουλος), Αντωνίου, Καλύβας(87΄ Λάιος).
ΔΟΞΑ ΜΟΣΧΟΧΩΡΙΟΥ: (Γιώργος Φωτόπουλος) Μητράκος, Δοντάς, Μάγκας, Σπαθούλας, Παπαθανασίου, Φιλιπ(70΄ Ξηροπίτας), Γαρουφάλης, Αγαθόπουλος, Μπαχλαβάς, Χριστοδούλου, Σαϊτης(81΄ Νάσιος).

Ρεπορτάζ-Φωτό-Video: Πάνος Κατσώνης