Καθάρισε στο τέλος ο Άρης

Πάνος Κατσώνης Add a Comment
4 Min Read

Με ένα ξέσπασμα στα τελευταία έξι λεπτά και επιμέρους σκορ 23-8, ο Άρης νίκησε 78-60 την Κηφισιά και έκανε το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Basket League. Η τελική διαφορά μάλλον είναι πλασματική βάσει της συνολικής εικόνας των δύο ομάδων, που συμβάδιζαν στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Στα αξιοσημείωτα ενός ακόμη φετινού αγώνα στο «Nick Galis Hall», είναι το γεγονός ότι το γήπεδο ήταν κατάμεστο.

Από πλευράς νικητών, ξεχώριζε η τριάδα των Γουότερς (18 πόντοι και 5 ασίστ), ΜακΝιλ (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ) και Γουάιτ (13 πόντοι και 8 ριμπάουντ). Για τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Κασελάκης με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ και Χογκ με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η σειρά και κατ’ επέκταση η πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ κρίνεται στις δύο νίκες και το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι το ερχόμενο Σάββατο (23/4, 18:00) στο Ζιρήνειο.

Το ματς:

Η Κηφισιά πήρε προβάδισμα στο παιχνίδι με 0-3, αλλά ο Άρης με πρωταγωνιστές τους ΜακΝιλ (6) και Γουάιτ (5), έκανε σερί 11-4 και μπήκε αυτός στη θέση του οδηγού (11-7). Οι φιλοξενούμενοι, όχι μόνο δεν πτοήθηκαν, αλλά με τρία σερί τρίποντα από τον «καυτό» Γκίκα και ένα από τον Κασελάκη, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με διαφορά επτά πόντων (13-20) απέναντι στον Άρη, που είχε συνολικά 5/15 σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άρης έχοντας για όπλο την άμυνα, καθώς κράτησε τους φιλοξενούμενους στους τέσσερις πόντους στα έξι πρώτα λεπτά, έκανε σερί 12-4 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 25-24. Σε αυτό το διάστημα, η Κηφισιά είχε πολλά λάθη και άστοχα σουτ, ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν περισσότερο το μομέντουμ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε μάλιστα την Κηφισιά να προηγείται με βραχεία κεφαλή 33-35.

Το ματς ήταν ντέρμπι και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Μέχρι το 25’ τουλάχιστον, που ο Άρης με τις δύο βολές του Γουάιτ, πήρε προβάδισμα με 45-43. Μέσα σε ένα λεπτό, οι «κίτρινοι» πέτυχαν άλλους πέντε αναπάντητους πόντους και έκαναν το 50-43, αφήνοντας την Κηφισιά χωρίς καλάθι για περίπου τρία λεπτά. Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι με μικρό σερί 5-2, μείωσαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (52-48), μετά τη συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών.

Άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα τεσσεράμισι λεπτά της τέταρτης περιόδου, αφού ο μεν Άρης πέτυχε ένα δίποντο και μια βολή και η Κηφισιά δύο δίποντα (55-52). Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» και με επιμέρους σερί 9-1 μέσα σε ένα δίλεπτο, έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (64-53), δείχνοντας ότι πάνε να «καθαρίσουν» το ματς. Όπως και έγινε, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν άλλες δυνάμεις για να επιστρέψουν, με τον Άρη να φτάνει τελικά εύκολα στη νίκη με σκορ 78-60.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 33-35, 52-48, 78-60