Καθάρισε σε πεντάλεπτο-φωτιά ο Παναθηναϊκός!

lamianow Add a Comment
5 Min Read

Παίζοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο και χάνοντας πολλές ευκαιρίες, ο Παναθηναϊκός επανήλθε στις νίκες, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 του Ηρακλή, στην 9η αγωνιστική της Superleague.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη που χρειαζόταν, τόσο ψυχολογίας, όσο και βαθμολογικά, για να πάει στο «Καραϊσκάκης» για το ντέρμπι και να διεκδικήσει στα ίσα το Πρωτάθλημα.

«Κρεσέντο» ευκαιριών

Αφεντικό στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, ο οποίος όχι απλώς ήλεγχε απόλυτα την μπάλα, αλλά «πετούσε» κυριολεκτικά την μία ευκαιρία μετά την άλλη. Τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά ήταν στημένος τέλεια, αλλά το γκολ ήταν αυτό που έλειπε, για να κάνει το παιχνίδι ακόμη πιο ενδιαφέρον. Επιτίθονταν με σέντρες από τα άκρα, ενώ περνούσαν ανεκμετάλλευτα τα στημένα.

Στο 6ο λεπτό η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, όταν ο Μπεργκ προσπάθησε να βγει τετ- α- τετ με τον Περνίς, αλλά ο Βοσνακίδης τον πρόλαβε και έστειλε την μπάλα κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε από τον Βιγιαφάνιες, πήρε ην κεφαλιά ο Χουχούμης στην καρδιά της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στην αγκαλιά του Περνίς. Στο 22’ο νεαρός αμυντικός των «Πράσινων» άνοιξε στα αριστερά για τον Γουακάσο, ο οποίος σέντραρε παράλληλα, η μπάλα έφτασε στον Λέτο ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Ηρακλής είχε την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 24’ με ένα σουτ του Ιντζόγλου έξω από την περιοχή , η μπάλα κατέληξε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Λέτο έβγαλε για τον Μπεργκ, εκείνος κατέβασε ωραία , αλλά ο Μπαρτολίνι τον πρόλαβε και δεν τον άφησε να βγει τετ- α- τετ με τον Περνίς. Ο Λέτο, στο 30’, έδωσε στον Χουχούμη, εκείνος σέντραρε από τα δεξιά, ο Μπαρτολίνι με προβολή έδιωξε σε κόρνερ. Ο Βιγιαφάνιες, ο οποίος ήταν ο κύριος εκτελεστής των στημένων του Παναθηναϊκού, έκανε ένα ωραίο σουτ, από την σέντρα του Γουακάσο, αλλά ο Περνίς μάζεψε την μπάλα. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Γουακάσο προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την κακή επιστροφή της άμυνας του Ηρακλή, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Επιτέλους ήρθαν τα γκολ

Και μπορεί να ήταν αρκετά απολαυστικό το πρώτο μέρος του παιχνιδιού, αλλά του έλειπε το γκολ. Κάτι που το είδαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Και φυσικά δεν ήταν το μόνο που είδαμε, καθώς και ο Ηρακλής βγήκε αρκετά επιθετικός από τα αποδυτήρια. Αρχικά ο Αμανατίδης έβαλε στο παιχνίδι τον Πασά και ανέβασε την άμυνα του Ηρακλή αρκετά σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και πίεσε τον Παναθηναϊκό. Στο 51’ Μάλιστα ο Ηρακλής βγήκε στην αντεπίθεση με τον Λεοζίνιο, ο οποίος με τακουνάκι έβγαλε στον Ρούσσο, αλλά ο Ιβανόφ έκοψε την μπάλα.

Ο Στραματσόνι πέρασε στην αναμέτρηση τον Εμποκού για να κάνει πιο επιθετικό το παιχνίδι και τα κατάφερε. Στο 58’ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σκοράρει. Μπορεί να μην τελείωσε πολλές κλασσικές ευκαιρίες, αλλά ο Λέτο πέτυχε το γκολ με τον πιο ανέλπιστο τρόπο. Ο Αργεντινός έδωσε στον Μπεργκ εκείνος έχασε το κοντρόλ (δεν ήταν στη μέρα του ο Σουηδός), μπήκε ο Μπαρτολίνι στη μέση, ο οποίος μπερδεύτηκε με τον Περνίς, μπήκε στη φάση ο Λέτο και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, για να κάνει το 1-0. Στο 62’ οι «Πράσινοι» πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, με την «χρυσή» αλλαγή του Ιταλού, τον Εμποκού. Έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι και μπήκε μέσα, διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το 2-0.

Ο Ηρακλής όμως, παρόλο που έχανε με 2- 0 δεν παράτησε το παιχνίδι, χάνοντας μια κλασσική ευκαιρία να μειώσει σε 2-1, όταν ο Κυνηγοπουλος και ο Πασσάς συνδυάστηκαν ωραία, με τον Κυνηγόπουλο να κάνει ένα σουτ από κοντά και να στέλνει την μπάλα άουτ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: (Στραματσόνι) Στιλ, Χουχούμης  (55′ Εμποκο), Κουτρουμπής, Ιβανόφ, Ρέις, Λουντ (83′ Μ’ιγγος), Μέστο, Βιγιαφάνιες, Γουακάσο, Λέτο (67′ Ιμπάρμπο), Μπεργκ.
ΗΡΑΚΛΗΣ: (Αμανατίδης) Πέρνις, Σαραμαντάς, Μοντέιρο, Ιντζόγλου, Λεοζίνιο (76′ Αγγελόπουλος), Ρούσσος, Κυριακίδης, Μπαρτολίνι, Βοσνακίδης, Κούρος (46′ Πασσάς), Λάμπρου (78′ Κυνηγόπουλος).