Κατέκτησε το Quebec η Beck

H Annika Beck αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στο Quebec City του Καναδά, καθώς νίκησε εύκολα στον τελικό την Jelena Ostapenko. Αυτός ήταν ο δεύτερος τίτλος καριέρας για την 21χρονη Γερμανίδα, που τέτοια εποχή πέρσι κέρδισε το Luxembourg Open.

Η Beck νίκησε σε έναν μονόπλευρο τελικό την Ostapenko με 6-2, 6-2 και κατέκτησε το Coupe Banque Nationale στο Quebec City του Καναδά. Ήταν μια φανταστική εβδομάδα για τη νεαρή Γερμανίδα, που έχασε σετ μόνο σε έναν αγώνα, στον ημιτελικό με την υπερασπίστρια του τίτλου, Mirjana Lucic-Baroni, την οποία κέρδισε με 6-2, 2-6, 6-4.

“Νομίζω πως ακόμα υπάρχει χώρος για βελτίωση, αλλά ειδικά σε έναν τελικό όπου υπάρχει πίεση, το ότι ήμουν σε θέση να παίξω σε αυτό το επίπεδο με κάνει πολύ χαρούμενη”, τόνισε η Γερμανίδα, σχολιάζοντας την καλή εμφάνισή της στον τελικό της διοργάνωσης.

Δεν υπήρχε μόνο η πίεση του τελικού για την Beck, αλλά και το γεγονός ότι είχε ηττηθεί και στις δύο προηγούμενες αναμετρήσεις της με την Ostapenko, που ήταν μάλιστα και φετινές. Η 18χρονη Λετονή μπήκε και πολύ δυνατά στον αγώνα, κερδίζοντας τους 5 από τους 6 πρώτους πόντους και αποκτώντας νωρίς προβάδισμα με break.

Δεν έπρεπε ωστόσο να υποτιμήσει την Beck, που γρήγορα μπήκε στον τελικό και κέρδισε μέτρα, μέχρι τελικά να κυριαρχήσει ολοκληρωτικά. Ποτέ δεν έχασε ξανά το σερβίς της και έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό, για να φτάσει σε αυτό το 6-2, 6-2, έπειτα από 53 μόλις λεπτά.

“Ήμουν λίγο νευρική πριν από τον αγώνα. Ήθελα πολύ τη νίκη και ίσως γι’ αυτό να έχασα”, είπε η Ostapenko μετά από τον πρώτο της τελικό στο tour.

Η Beck αγωνίστηκε για 4η φορά στην καριέρα της σε τελικό WTA διοργάνωσης και έφτασε τους 2 τίτλους. Πέρσι τον Οκτώβριο κέρδισε τον πρώτο τίτλο της στο Λουξεμβούργο και το Luxembourg Open.