Kαλύβια-Μαρτίνο 1-2: “Γλίτωσε” στο παρά ένα… (φωτογραφίες)

lamianow Add a Comment
7 Min Read

Με πολλά εμπόδια ήρθε η 7η εκτός έδρας νίκη για τον πρωτοπόρο Οπούντιο Μαρτίνου μιας και το συγκρότημα του Μάκη Ζαχαρόπουλου επιβλήθηκε δύσκολα των Καλυβίων με σκορ 2-1 το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδο Αμουρίου. Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο και στα δύο ημίχρονα σχεδόν με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν τη ποιότητά τους ως ομάδα δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες για γκολ.

15

Τα Καλύβια από τη μεριά τους έδωσαν βάση στο αμυντικό κομμάτι κλείνοντας για αρκετή ώρα τους χώρους αντίδρασης του αντιπάλου. Τα σκορ άνοιξε στο 16΄ο Κάππος για να ισοφαρίσει στο 40΄ο Σταυρόπουλος με δυνατή κεφαλιά. Το τελικό 1-2 διαμόρφωσε στο 89΄ο Θεοδώρου με ωραίο σουτ.

Φάσεις και γκολ

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς με τη συμπλήρωση επτά λεπτά αγώνα όταν από αριστερά ο Νούλας εκτέλεσε το φάουλ και ο Τσάφος με κεφαλιά ανάγκασε τον Κουρκουλιώτη να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο 16΄νέα εκτέλεση φάουλ του Νούλα από πλάγια θέση η μπάλα έφτασε στον Κάππο, αυτός ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα και από κοντά με πλασέ άνοιξε το σκορ (0-1). Τρία λεπτά μετά πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν ο Χανής με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 25΄καλό σουτ του Θεοδώρου η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 40΄κόρνερ για τα Καλύβια από δεξιά με εκτελεστή τον Χανή ο Σταυρόπουλος στη συνέχεια έπιασε τη δυνατή κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Μιλάνι κάνοντας το 1-1. Στο 44΄σέντρα σουτ του Θεοδώρου ο Κουρκουλιώτης με ωραία απόκρουση έδιωξε μακριά τη μπάλα. Στο 45΄μπαλιά του Χανή σουτ του Σταμπολίδη πάνω στη κίνηση με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Το 1-1 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Με έντονο ενδιαφέρον ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο όπου ο Οπούντιος Μαρτίνου έψαχνε άμεσα ένα ακόμη τέρμα με σκοπό να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Τα Καλύβια οπισθοχώρησαν προσπαθώντας να κρατήσουν με νύχια και με δόντια το θετικό αποτέλεσμα που ψάχνουν εδώ και καιρό. Στο 49΄καλό σουτ του Ζάχαρη η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 54΄παράλληλο γύρισμα του Θεοδώρου νέο σουτ και πάλι από τον Ζάχαρη με τη μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων και να περνάει άουτ. Στο 62΄σουτ του Γκανά από καλή θέση η μπάλα έφυγε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Θεοδώρου δοκίμασε να σουτάρει από πλάγια με τον Κουρκουλιώτη να απομακρύνει σε κόρνερ με σωτήρια επέμβαση. Στο 72΄εκτελέση φάουλ του Μιχαήλ  από αριστερά, προβολή του Μπουζίκα με τη μπάλα να περνάει άουτ. Έξι λεπτά μετά ο Θεοδώρου βρήκε τον Κουφιώτη κι αυτός με σουτ πάνω στη κίνηση έστειλε τη μπάλα άουτ. Για να φτάσουμε στο 89ο λεπτό όπου ο Νικολόπουλος πάσαρε στον Θεοδώρου αυτός εκμεταλλεύτηκε τον κενό χώρο και από το ύψος της περιοχής με δυνατό αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το τελικό 1-2 για τον Οπούντιο Μαρτίνου.

Διαιτητής του ματς ήταν ο κ. Μουτσώκος με βοηθούς τους Σκούρα και Πιλάτο. Η ομάδα του Μαρτίνου έφτασε τους 37 βαθμούς σταθερά στη πρώτη θέση της βαθμολογίας και την επόμενη (14η) θα υποδεχθεί τα Καμένα Βούρλα. Τα Καλύβια παρέμειναν στην 17η θέση με 4 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική παίζουν εκτός έδρας με αντίπαλο την Ακαδημία/Ηρακλής. Δηλώσεις στη <<σ>> μετά το τέλος του παιχνιδιού έκαναν οι προπονητές Δημήτρης Αποστολόπουλος και Μάκης Ζαχαρόπουλος.

Οι δηλώσεις
Δημήτρης Αποστολόπουλος (προπονητής Καλυβίων):
<< Το δικό μου σχόλιο όπως ξέρουμε εμείς οι περισσότεροι που έχουμε παίξει ποδόσφαιρο ότι οι ομάδες που παίζουν με τον πρωτοπόρο σκέφτονται διαφορετικά. Εμείς αυτό προσπαθήσαμε να εκμεταλλευτούμε το λέγαμε όλη την εβδομάδα. Κι εμείς στην Α΄Φθιώτιδας παίζουμε και το Μαρτίνο στην ίδια κατηγορία. Είχα πει στα παιδιά ότι δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα. Δουλέψαμε στο αμυντικό κομμάτι μιας και ξέραμε τη ποιότητα του Μαρτίνου και αποδείχθηκε για ακόμη μια φορά ότι η τύχη είναι με τον δυνατό. Το Μαρτίνο είχε κάποιες ευκαιρίες πράγμα που ξέραμε ότι θα συμβεί και προσπαθήσαμε μέσα στον αγωνιστικό χώρο να τους κόψουμε τον ρυθμό. Το πρόβλημα το δικό μας είναι ποσοτικό. Δεν έχουμε παίκτες, τα παιδιά είναι κουρασμένα και τονίζω ότι δεν ξέρουν τη κατηγορία ακόμη εκτός από τον Γιάννη Χανή και τον Βαγγέλη Κουρκουλιώτη και αποκτούν εμπειρίες. Εμείς θα συνεχίσουμε το έργο μας που είναι να προωθούμε νέα παιδιά, να προσπαθούν να παίξουν ποδόσφαιρο είτε αμυντικά είτε επιθετικά και στο τέλος ότι βγει. Να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Μαρτίνου και στον κ. Ζαχαρόπουλο. >>

Μάκης Ζαχαρόπουλος (προπονητής Οπούντιου Μαρτίνου): << Είναι γεγονός πως στο παιχνίδι ήρθαμε με ελλείψεις επιθετικών. Όντως δεν μπήκαμε καλά το πλαστικό γήπεδο μας επηρέασε και σίγουρα από το μυαλό των ποδοσφαιριστών καμιά φορά περνούν κι άλλες σκέψεις. Τα Καλύβια μου άρεσαν, είναι καλή ομάδα και είχα επισημάνει ότι τα ματς που χάνουν τα χάνουν στο γκολ και χάνουν δύσκολα. Εμείς είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού και την καθολική υπεροχή. Θα μπορούσαμε να κάνουμε κι άλλα γκολ όμως παραλίγο να χάσουμε και το ματς. Τέλος καλό για μας συνεχίζουμε και βλέπουμε τα επόμενα παιχνίδια. Θα ήθελα να συγχαρώ την ομάδα των Καλυβίων. Ήταν μια αθλητική ομάδα και καλή ομάδα και να ευχηθώ να έχουν καλή συνέχεια. >>