Kαλαμάκι-Τσούκα 3-1: Νίκη με ανατροπή (φωτορεπορτάζ)

lamianow Add a Comment

Ένας πολύ ενδιαφέρον αγώνας διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου  στο γήπεδο Αμουρίου, ανάμεσα στο τυπικά γηπεδούχο Καλαμάκι και την Τσούκα, με νικητές τους γηπεδούχους με 3-1.

Μοιρασμένο το παιχνίδι, ανάμεσα σε δύο καλές ομάδες, με την Τσούκα να έχει την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και να προηγείται, ενώ το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Καλαμακίου, η οποία σημείωσε τρία γκολ και πήρε μια δίκαιη νίκη.

Στα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα, είχαν την κατοχή της μπάλας, δημιούργησαν κάποιες καλές ευκαιρίες, ενώ και οι γηπεδούχοι έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες, με τον τερματοφύλακα της Τσούκας Χαλλή να πραγματοποιεί δύο εξαιρετικές επεμβάσεις.

Τελικά η υπεροχή της Τσούκας μετουσιώθηκε σε γκολ στο 30΄, όταν ο Φέκας με σουτ από 30 μέτρα έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Σαΐτη, κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και πίεσαν από την αρχή την εστία των αντιπάλων τους. Έτσι στο 53΄ κατάφεραν να ισοφαρίσουν με κοντινή προβολή του Μπισμπιρούλα και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Στο 76΄ μάλιστα έκαναν την ολική ανατροπή, όταν ο Χανής από κοντά, μετά από παράλληλη σέντρα του Σκόνδρα, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το 2-1 για το Καλαμάκι. Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες της Τσούκας πέρασαν μπροστά για να φτάσουν στην ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα, αντίθετα ο Αράπης στο 90΄, κατάφερε στην αντεπίθεση να πετύχει το 3-1 τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Διαιτητής: Σταμάτης
Βοηθοί: Φραντζή, Αδαμόπουλος

Καλαμάκι( Κ. Αλπόγλου): Σαΐτης, Παπανάγνου, Σκόνδρας, Λιάγκας, Μπασιούρας, Τσιάρας, Χyka, Χανής (83΄ Μαλιτσώρας), Τασούλας, Μπισμπιρούλας, Αράπης.

Τσούκα (Τ. Παπαϊωάννου): Χαλλής, Πολύμερος Χ., Μιχαλόπουλος, Λαμπαδιάρης (46΄ Μέρρας), Χατήρας (73΄ Θεοχάρης), Πολύμερος Δ., Παπαντωνίου, Φέκας, Μέγας, Καλοπήτας, Παπαευθυμίου (79΄ Κολώνιας).