Κακή η Κύμη, σπουδαία νίκη για τον Απόλλωνα

lamianow

Ότι δεν μπόρεσε να κάνει την πρηγούμενη αγωνιστική κόντρα στον Άρη, το έκανε απέναντι στην Κύμη. Ο Απόλλων Πάτρας Carna στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League και τελευταίας για το 2016, πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στην ομάδα της Εύβοιας, επικρατώντας με 75-60.

Από το πρώτο κίολας δεκάλεπτο, το σύνολο του Κώστα Μέξα μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και με οδηγό τον Τάιλερ Καλινόσκι κατάφερε να προηγηθεί στα μισά της περιόδου με 17-7 και 19-7, ενώ λίγο αργότερα εκτόξευξε τη διαφορά ακόμα και στο +13 για το 22-9.

Από την άλλη μεριά, η Κύμη δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό, επιθετικά, σε κανένα σημείο του δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να μείνει στους 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ ήδη είχε δεχτεί 28.

Το επιθετικό κρεσέντο του Απόλλωνα σε σχέση την κακή εικόνα, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, της Κύμης, συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +20 (43-23), στο 19′, ενώ οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 49-25.

Τα δεδομένα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο, η Κύμη, όπως σε κάθε δεύτερο ημίχρονο, ενεργοποιήθηκε και αμυντικά και επιθετικά. Αποτέλεσμα αυτού, ήταν να κρατήσει μόλις στους εννέα (9) πόντους την ομάδα της Πάτρας, ενώ το σύνολο του Βασίλη Μπράτσιάκου, σημείωσε 23. Το τριαντάλεπτο έκλεισε στο 58-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα της Κύμης δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή κι έτσι ηττήθηκε για ακόμα μια φορά εκτός έδρας, με τον Απόλλωνα να πλησιάζει στον έναν βαθμό.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 49-25, 58-48, 75-60