Μια ήττα ασφαλώς που δεν επηρεάζει σε τίποτα το σχεδιασμό των νεοφώτιστων στη Β’ Εθνική, που είδαν αυτό το ματς ως ένα καλό τεστ προετοιμασίας εν όψει της συμμετοχής τους στο πρωτάθλημα.

Ο Έσπερος ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο με το αποτέλεσμα σε αυτό το διάστημα να είναι 37-34, αλλά στη γ’ περίοδο οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 25-10 ξέφυγαν στο σκορ φτάνοντας στη νίκη-πρόκριση με 76-60.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 37-34, 62-44, 76-60.
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Νικολαϊδης 6, Στεφανίδης 11 (1), Αραμπατζής, Αράπης 7 (2),Γαλανίδης 21 (5), Νικήτας, Κωνσταντινίδης, Ξενιτίδης 4, Κιγμέτογλου 14, Μουρατίδης, Μπρόζος 13, Ζώτος.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Ρούζιος 9 (2),Μπερτσιμάς, Πάππος, Παπανικολάου, Φύκας 13, Φούντας, Αργύρης, Τεπετίδης 14 (3), Ολύμπιος 4 (1), Παπαργυρόπουλος 9.