Ισοπαλία στην Μαλεσίνα, προβάδισμα τίτλου οι “ερυθρόλευκοι”, διπλά για Ολ.Λαμίας-Άρη!

4 Min Read

Aναλλοίωτη παρέμεινε η κατάσταση στην κορυφή της βαθμολογίας μετά και το ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα στην Μαλεσίνα και τα Καμμένα Βούρλα. Οι “ερυθρόλευκοι” διατήρησαν το +5 μετά το ισόπαλο 1-1 με την 2η ομάδα του βαθμολογικού πίνακα και έκαναν πιθανότατα ένα πολύ καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Παραλλήλως βέβαια είχαν την πρώτη τους βαθμολογική απώλεια μετά από 23 αγωνιστικές την φετινή σεζόν.

Στο μεγάλο ντέρμπι λοιπόν όλα κρίθηκαν σε ένα δίλεπτο. Τα Καμμένα Βούρλα που ήθελαν απαραιτήτως το διπλό για να μειώσουν το “χάντικαπ” στην βαθμολογία προηγήθηκαν με 0-1 στο 30 λεπτο μετά από σουτ του Καλύβα και “ριμπάουντ” του Καταραχιά ο οποίος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Το γκολ αυτό βέβαια δεν το χάρηκαν ιδιαίτερα μιας και ο Ρούσσης με τον Σέττο συνδυάστηκαν ωραία μετά από 2 λεπτά και έφεραν το ματς στα ίσια με σκόρερ τον τελευταίο.

Το ημίχρονο “βγήκε” ισόπαλο όπως έμελλε να τελειώσει και το ματς αφού στο 57΄οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον Ταμάμη με 2η κίτρινη και με αριθμητικό μειονέκτημα δεν μπόρεσαν να “ταλαιπωρήσουν” την άμυνα της Μαλεσίνας που δεν απέιλησε επίσης ιδιαίτερα. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το παιχνίδι κράτησαν το 1-1 ως το φινάλε και έκαναν ένα ακόμη βήμα για τον τίτλο.

Να σημειωθεί πως στο 60ο λεπτό αποβλήθηκε από τον πάγκο των Καμμένων Βούρλων ο βοηθός προπονητής Δημήτρης Αποστολόπουλος για διαμαρτυρία.

ΟΙ ΑΡΧΙΚΕΣ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΜΑΛΕΣΙΝΑ: Κοκονδύνης, Πάππος, Λελούδας, Δ. Λέντας, Ζησόπουλος, Κ. Δέδες, Δ. Γκανάς, Χ. Γκανάς, Ρούσσης, Μπέσσας, Σέττος.
ΚΑΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ: Καρανάσιος, Χριστοδούλου, Τσίντζας, Καταραχιάς, Ταμάμης, Χουλιάρας, Καλύβας, Κραβαρίτης, Μπουγιώτας, Κουτρομάνος, Αντωνίου.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής που πέρασαν σε 2η μοίρα ξεχώρισε η νίκη του Καλαποδίου με 4-0 κόντρα στην Αταλάντη και το διπλό του Άρη Αγίου Κωνσταντίνου κόντρα στον Παμμωλιακό.  Μελανό σημείο στην αναμέτρηση του Μώλου ο τραυματισμός του Τομόρι ο οποίος αποχώρησε από το γήπεδο με ασθενοφόρο. Τέλος μεγάλη νίκη έκανε και ο Ολυμπιακός Λαμίας εκτός έδρας κόντρα στην Στυλίδα, με ένα τέρμα του Καλαμάτα στην επανάληψη.