Με ήρωα τον Κουτζαβασίλη όρθια και με την ΑΕΚ η Κέρκυρα

lamianow Add a Comment
5 Min Read

Η ΑΕΚ πήγε στην Κέρκυρα με στόχο να πάρει τη δεύτερη σερί νίκη της. Δεν τα κατάφερε αν και έκανε σε διάρκεια το καλύτερό της φετινό παιχνίδι! Το 4-4-2 με ρόμβο του Μοράις δούλεψε, προηγήθηκε με τον Λαμπρόπουλο στο 14’, είχε δοκάρι με τον Αραβίδη, όμως είχε και απέναντί της έναν συγκλονιστικό Κουτζαβασίλη. Ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας έκανε τέσσερες – πέντε τρομερές επεμβάσεις, δεν είδε την εστία του να παραβιάζεται και από τη στιγμή που η Ένωση δεν «καθάρισε» το ματς ήρθε η… τιμωρία. Στο 74’ ο Τουράμ έφερε το ματς στα ίσια και το τελικό 1-1 αφήνει απόλυτα ικανοποιημένη μόνο την Κέρκυρα, η οποία μετά τον Ολυμπιακό κόβει και από την ΑΕΚ δυο βαθμούς.

XΡΟΝΟΜΕΤΡΟ:

Κάνοντας ίσως το καλύτερό της φετινό πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 0-1. Ένα σκορ όμως που την αδικούσε βάσει απόδοσης και ευκαιριών. Το 4-4-2 με ρόμβο του Μοράις έδειξε να λειτουργεί με την ΑΕΚ να σκοράρει στην πρώτη της ουσιαστική καλή στιγμή στο 14’ όταν έπειτα από κόρνερ του Μάνταλου από αριστερά ο Λαμπρόπουλος πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με εξαιρετική γυριστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 26’ κεφαλιά του Τουράμ έφυγε άουτ και αυτή ήταν η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο. Αντίθετα η ΑΕΚ έδειξε πιο δραστήρια επιθετικά από εκεί και μετά. Στο 28’ χάνει τεράστια διπλή ευκαιρία. Ο Γαλανόπουλος άνοιξε εξαιρετικά στον αμαρκάριστο Γιόχανσον, ο Σουηδός έδωσε στον Αραβίδη, σουτ με το αριστερό του τελευταίου έξω από την περιοχή πέφτει ο Κουτζαβασίλης και διώχνει με τη μπάλα να χτυπάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στην πορεία της φάσης σουτ του Γιόχανσον από κοντά ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας πεσμένος στο έδαφος κατάφερε να βγάλει! Στο 30’ σουτ του Αραβίδη έφυγε άουτ, στο 38’ ο Γαλανόπουλος πλάσαρε μόνος του από το ημικύκλιο με τη μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Κουτζαβασίλη και στο 39’ σέντρα του Αλμέιδα από αριστερά, με τη μία κάνει το σουτ ο Μάνταλος έξω από την περιοχή λίγο άουτ η μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήλεγχε το ρυθμό είχε την κατοχή, όμως τη μεγάλη φάση στην επανάληψη την είδαμε στο 70’ όταν ο Πατίτο (είχε περάσει στη θέση του Αραβίδη στο 63’) έσπασε τη μπάλα στο πέναλτι με τον Γιόχανσον από το πέναλτι να σουτάρει άουτ.

Η Κέρκυρα, αντίθετα, στην πρώτη της ευκαιρία στην επανάληψη στο 74’ κατάφερε να φτάσει στο γκολ! Εγινε η σέντρα του Σπίνουλα από δεξιά και ο Βραζιλιάνος φορ της Κέρκυρας από το πέναλτι με όμορφο πλασέ έφερε το ματς στα ίσια.

Η ΑΕΚ άρχισε να πιέζει μετά την ισοφάριση και στο 78’ ο Κουτζαβασίλης έβγαλε με εντυπωσιακό τρόπο και με το ένα χέρι σε κόρνερ την… φωτοβολίδα του Σιμόες από τα 35 μέτρα!

ΣΚΟΡΕΡ: 14’ Λαμπρόπουλος – 74’ Τουράμ

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Ο Κουτζαβασίλης έκανε σπουδαίες επεμβάσεις μετά το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ. Θα μπορούσε να είχε κλειδώσει το παιχνίδι η Ένωση από το πρώτο ημίχρονο, αλλά ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας ήταν… ηρωικός!

ΣΕ… ΑΛΛΟ ΓΗΠΕΔΟ: Για δεύτερο σερί παιχνίδι ο Γιάκομπ Γιόχανσον δεν έκανε καλό παιχνίδι. Ήταν καλύτερος απ’ ότι με τον Πλατανιά, αλλά η ΑΕΚ περιμένει περισσότερα από τον Σουηδό

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Μόνο δυο λάθη του δεύτερου βοηθού Απτόσογλου στο πρώτο ημίχρονο είχαμε από το διαιτητικό τρίο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’ Αλμέιδα, 65’ Γκόμεζ, 76’ Κολοβέτσιος, 90+1 Σπίνουλας

ΤΟ HIGHLIGHT: Ηταν τρομερή η επέμβαση του Κουτζαβασίλη στο 78′. Ο Σιμόες έπιασε ένα ξερό σουτ από τα 35 μέτρα, είχε μπροστά του πολύ κόσμο ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας κι όμως έβγαλε αυτή τη σουτάρα σε κόρνερ, τρία λεπτά μετά την ισοφάριση της ομάδας του.

Η ΕΤΥΜΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ SPORTIT: Δούλεψε το 4-4-2 με ρόμβο του Μοράις. Η ΑΕΚ ήταν επιθετική, είχε κατοχή της μπάλας αλλά δεν καθάρισε τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Η Κέρκυρα στην πρώτη της μεγάλη φάση στο ματς ισοφάρισε και έκοψε τα πόδια των παικτών του Μοράις…

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΚΕΡΚΥΡΑ: Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Βενέτης, Ιωάννου, Ζαραδούκας, Σιόντης, Νίκιτς, Κόντος (46’ Γκόμεζ), Ντουαλά (90+1 Ντιμιτρόφ), Επστάιν (46’ Γεωργίου), Τουράμ

ΑΕΚ:  Μπάρκας, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Αραβίδης (63’ Πατίτο), Αλμέιδα (87’ Πέκχαρτ)