Το μουσικό 2016 έρχεται με rock, pop και jazz ποικιλίες, με σημαντικά για κάθε είδος ονόματα και πρόσωπα και με εκλεκτική γκάμα από την «παράδοση» ως την «πρωτοπορία». Χωρίς μακροπρόθεσμες ανακοινώσεις ή προβλέψεις, το άμεσο μέλλον έχει ήδη μια αναγνωρίσιμη μουσική φυσιογνωμία και εμείς την προσεγγίζουμε εν τάχει, σαν μια ατζέντα όπου σημειώνουμε τα δικά μας must.
![Steven Wilson](http://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2511439/108.jpg)
Το παιχνίδι αποκτά ενδιαφέρον ήδη από τον Ιανουάριο, αφού στις 22 έρχεται στο «Fuzz» ο Tricky. Ο trip-hopper μαέστρος επιστρέφει με το νέο του project «Skilled Mechanics». Με μικρή διαφορά εμφανίζονται τον Φεβρουάριο δυο ενδιαφέροντα σουηδικά doom metal συγκροτήματα: οι Candlemass («Πειραιώς 117», 12/2 ) και οιDraconian («Κύτταρο», 14/2 ). Στο post rock πεδίο, η βρετανική μπάντα τωνMaybeshewill κάνει την τελευταία της περιοδεία και έρχεται στο «Fuzz» (25/2 ). Στον ίδιο χώρο εμφανίζονται αρκετά αργότερα (2/4 ) και οι κορυφαίοι του είδους ΙρλανδοίGod Is An Astronaut. Μια δημιουργική stoner αντίληψη φέρνουν από το Νάσβιλ οι All of Them Witches που παίζουν στο «Gagarin» (27/2 ) μαζί με τους επανακάμψαντες Σουηδούς Asteroid. Στον ίδιο χώρο έχουν προγραμματίσει την επίσκεψή τους για φέτος οι Ozric Tentacles (4/3 ).
![Ambrose Akinmusire](http://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2511439/109.jpg)
Το ραγδαία ανερχόμενο όνομα στο χώρο της βρετανικής pop είναι η «δικιά» μας Ουαλή Μαρίνα Διαμαντίδη. Με έκδηλη soulful διάθεση και ήχο, η Marina και το γκρουπ της, οι Diamonds, αποτελούν ένα από τα πολύ ενδιαφέροντα events της σεζόν («Πειραιώς 117», 5/3 ). Η θορυβώδης Girl Band από το Δουβλίνο έρχεται στο «Gagarin» (11/3 ) με όλες τις καλές indie διαθέσεις της, ενώ μερικές ημέρες αργότερα (19/3 ), στον ίδιο χώρο, το μασκοφορεμένο πρόσωπο του Δανού Brian Batz, το Sleep Party People, κάνει τη δική του electro-trance κατάσταση.
Ο χώρος της jazz έχει τη δική του ευρύτητα περιλαμβάνοντας μουσικές που εκτείνονται από την ατμοσφαιρική minimal και industrial προσέγγιση των Νορβηγών Lumen Drones (Στέγη, 28/1 ) μέχρι την ιδιότροπη νεο-ορλεάνικη funeral αντίληψη των Ελβετών Dead Brothers («Gagarin», 20/2 ). Ή ακόμα και την ιδιαιτερότητα ενός world songwriter όπως ο Charlie Winston («Gazarte», 15/4 ). Στο ενδιάμεσο, φυσικά, μπαίνουν όλες οι jazz όψεις – και γι’ αυτό φροντίζουν η Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών και τα δύο βασικά jazz (plus ) joints της πόλης: το «Half Note» και το «Gazarte».
Έτσι, στο Half Note έχουμε από 29/1 έως 1/2 τα μεγάλα, μαγικά χέρια του πιανίσταHarold Mabern –με το τρίο του– και στο «Gazarte» την παρουσία του modern jazz master πιανίστα Vijay Iyer (29/1 ). Ο Bill Sims Jr δεν είναι απλώς ένας σπουδαίος μπλούζμαν – είναι καλλιτέχνης με πλήρη γνώση της αφροαμερικάνικης μουσικής παράδοσης και έρχεται πρώτη φορά στη χώρα μας («Half Note», 5-8/2 ) με την μπάντα του γνωστού μας αρμονικίστα Matthew Skoller. Στις 6/2 είναι προγραμματισμένος στο «Gazarte» ο βετεράνος jazz πιανίστας Ramsey Lewis με το γκρουπ του, ενώ ο πολυπράγμων και κοσμοπολίτης μετρ κιθαρίστας Al Di Meola έρχεται στις 20/2. Και 19-22/2 ένα σπουδαίο γκρουπ με επικεφαλής τους σαξοφωνίστες Eric Alexander καιVincent Herring παίζει στο «Half Note» μέσα στην παράδοση και στο πνεύμα του John Coltrane και του Cannonball Adderley.
![Eric Alexander](http://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2511439/112.jpg)
Ο Mario Biondi είναι μια επιφανής φιγούρα του σύγχρονου jazz thing και αυτό το αποδεικνύει με εξαιρετικές παραγωγές, όπως το φετινό soulful άλμπουμ «Beyond». Έρχεται στο «Gazarte» στις 6/3 και βάζει φωτιά – με τον παλιό καλό μαύρο τρόπο. Η Στέγη φέρνει τον σημαντικό Αμερικανό post-bop τρομπετίστα Ambrose Akinmusire(18/3 ) και τον εξαιρετικό Ιταλό πιανίστα Giovanni Guidi (30/3 ), αποδεικνύοντας στην πράξη πως, ως πολιτιστικό ίδρυμα, κινείται στη δημιουργική αιχμή.
Ακολουθούν, στο ίδιο πνεύμα, το φεστιβάλ Borderline (8-10/4 ), το γκρουπ Diotima(20/4 ) με αναφορές στην ιστορικότητα της ευρωπαϊκής μουσικής, το λονδρέζικο κουαρτέτο Breakfast Club (23-24/4 ) σε αστικούς συναυλιακούς περιπάτους, τοNeue Vocalsolisten Stuttgart (13/5 ) στη Διπλάρειο με τις μουσικές έξι νέων συνθετών από τη λεκάνη της Μεσογείου… Όσον αφορά την κλασική μουσική το μόνο σίγουρο έως τώρα είναι η Φιλαρμονική του Ισραήλ με τον Ζούμπιν Μέτα σε έργα Ραβέλ και Σεν-Σανς (31/1-1/2 στο Μέγαρο Μουσικής ).