Η Καλλονή και το… τέρας

By Lamianow.gr Add a Comment

Τεράστια νίκη για την Καλλονή που επικράτησε με 2-1 του άψυχου ΠΑΟΚ και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης για τη συνέχεια του θεσμού. Σπουδαίο παιχνίδι από τους παίκτες του Καραγεωργίου που έκανε… ματ στον Τούντορ σε ένα γήπεδο που αέρας… απογείωνε τους παίκτες! Κορυφαίος του αγώνα ο Ελακόπουλος ο οποίος ήταν παντού στο γήπεδο. Μόνο ο Πέλκας πάλεψε για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πίεσαν στις καθυστερήσεις για την ισοφάριση.

Η Καλλονή πήρε μεγάλη νίκη, την πρώτη επί εποχής Καραγεωργίου αλλά και την πρώτη στην ιστορία της επί του ΠΑΟΚ. Ο προπονητής της Λέσβου έστησε άψογα τους παίκτες του μέσα στο γήπεδο, μην αφήνοντας τον μεγάλο της αντίπαλο να φανεί ιδιαίτερα απειλητικός.

Μεγάλο ρόλο βέβαια έπαιξε και το γρήγορο γκολ που πέτυχε μόλις στο τρίτο λεπτό ο Αναστασιάδης δίνοντας από την αρχή μεγάλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Από εκεί κι έπειτα ο ΠΑΟΚ πίεσε για να πετύχει το γκολ με την Καλλονή να περιμένει να… χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Σε μία από αυτές η Καλλονή έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, ωστόσο το εκπληκτικό σουτ του Μανούσου τράνταξε το δοκάρι του Μελίσσα.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά για την ισοφάριση και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Πέλκα που επιχείρησε σέντρα όμως αντί για σουτ μέσα από την περιοχή και η ευκαιρία χάθηκε.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και ο υπόλοιπος αγώνας με τον ΠΑΟΚ να πιέζει και την Καλλονή να περιμένει την ευκαιρία της. Και επιβραβεύτηκε για την υπομονή της στο 79’ όταν ο Γουερέ βγήκε στην πλάτη της άμυνας έκανε το σουτ, ωστόσο ο Μελίσσας πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση. Για κακή του τύχη όμως ακολουθούσε τη φάση ο εορτάζων Φώτης Γεωργίου που στο κενό τέρμα έγραψε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι αμέσως επιτέθηκαν και ευτύχησαν να μειώσουν στο 89’ με τον Μακ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ένα λεπτό μετά ο Μπερμπάτοφ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει αφού το σουτ του μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.

Παρά τις προσπάθειες των παικτών του, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και έτσι η τελευταία της βαθμολογίας του ελληνικού πρωταθλήματος Καλλονή, πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη που τους δίνει κουράγιο για τη δύσκολη συνέχεια που ακολουθεί.

Οι συνθέσεις

Καλλονή: Χογκ, Σπυρόπουλος, Βαλιός, Αναστασιάδης, Τσαμπούρης, Καλτσάς, Ελακόπουλος, Μανούσος (93′ Καραγεώργης), Γεωργίου, Μάρκοβιτς (79′ Μπαρκάν), Γουερέ (90′ Γιούκαρης).

ΠΑΟΚ: Μελίσσας, Σκόνδρας (60′ Μυστακίδης), Λέοβατς, Γκολάσα (71′ Σάμπο), Μακ, Βιτόρ, Τσίμιροτ, Χαρίσης, Τζαβέλλας, Αθανασιάδης (60′ Μπερμπάτοφ), Πέλκας.