Η επιστροφή του Kyrie Irving

Δήμητρα Γιωτίδου

O… “Uncle Drew” έκανε το ντεμπούτο του στη φετινή σεζόν, έπαιξε για πρώτη φορά μετά από έξι μήνες και οι Caliers πήραν άνετη νίκη επί των 76ers.

Δεν είχε παίξει σε επίσημο ματς από τον περασμένο Ιούνιο κι έπειτα. Τραυματίστηκε στο Game 1 των Τελικών του ΝΒΑ και πέρασε έξι δύσκολους μήνες μέχρι να μυρίσει ξανά παρκέ σε αγώνα του ΝΒΑ. Ο Kyrie Irving επέστρεψε στη σύνθεση των Cavaliers και τους βοήθησε να πάρουν τη 18η νίκη τους σε 25 αγώνες, αν και το “θήραμα”, οι 76ers, ήταν εύκολο να πέσουν στο καναβάτσο (108-86). Δεν έπαιξε πολύ, δεν ήταν “λαμπερός”, όμως επέστρεψε, θα βρει ρυθμό και θα ανεβάσει επίπεδο την ομάδα του Cleveland που στοχεύει στον τίτλο.

Ο Irving έμεινε στο παρκέ για 17 λεπτά. Σκόραρε 12 πόντους με 3/10 δίποντα και 2/2 τρίποντα, πήρε ένα ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκανε δυο κλεψίματα και μόλις ένα λάθος. Χαμογελαστός, απόλαυσε το ματς, πήρε προσπάθειες και έδειξε πως το μόνο που του λείπει, είναι αγωνιστικός ρυθμός και τίποτε άλλο. Η μάλλον, του λείπει και η τύχη, τουλάχιστον στο σύνολο της καριέρας του. Μακάρι ο τραυματισμός στο γόνατο να ήταν ο τελευταίος σοβαρός που αντιμετώπισε. Ο LeBron James (23 πόντοι, 10/14 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 25 λεπτά, τα λιγότερα που έχει παίξει φέτος) και ο Matthew Dellavedova (20 πόντοι, 3/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές σε 23 λεπτά) ήταν εξαιρετικοί και η ομάδα του Cleveland (που πάντως δεν ξεκίνησε καλά το ματς) έφτασε άνετα στο θετικό αποτέλεσμα.

Οι 76ers, από την πλευρά τους, έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν και κέρδισαν και δυο δωδεκάλεπτα! Το πρώτο και το τέταρτο! Ο Jahlil Okafor δεν ήταν καλός (3/11 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ σε 25 λεπτά), όμως ο Nerlens Noel που προέρχεται από ένα πρόβλημα στο μάτι πάλεψε σκληρά (15 πόντοι, 12 ριμπάουντ σε 31 λεπτά) και μαζί με τους παγκίτες Sampson (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ) – McConnell (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 15 λεπτά) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν. Η ήττα στο Cleveland ήταν η 28η σε 29 αγώνες για την ομάδα της Philadelphia που συνεχίζει να παραπαίει.

Το γεγονός της βραδιάς ήταν, λοιπόν, η επιστροφή του Irving. O κόσμος τον υποδέχθηκε με ζεστά χειροκροτήματα στην προθέρμανση, στην παρουσίαση και στη διάρκεια της αναμέτρησης, έστω κι αν ο Kyrie ξεκίνησε με πέντε άστοχα σουτ πριν ευστοχήσει στο έκτο. Αποσύρθηκε γρήγορα, έκανε ποδήλατο για να κρατηθεί “ζεστός”, έβαλε επτά πόντους στην τρίτη περίοδο και πλέον κοιτάζει το μέλλον. Το ίδιο και οι Cavaliers που ζουν για τον αγώνα των Χριστουγέννων απέναντι στους Golden State Warriors, την ομάδα που τους έριξε στο καναβάτσο στους περσινούς Τελικούς.