Οι εκατό πόντοι δεν ήταν αρκετοί για Παναθηναϊκό

lamianow Add a Comment
3 Min Read

Οι εκατό ηταν λίγοι για αυτό ο Παναθηναϊκός σταμάτησε στους 116 και το Ρέθυμνο στους 83, με τους” πράσινους” να υποδέχονται τον Τζεντίλεκαι τον Μπουρούση να κάνει μεγάλη εμφάνιση με 23 πόντους. Χρειάστηκε ένα ημίχρονο, αλλά ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε στους νησιώτες.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods υποδέχτηκε τους Rethymno Cretan Kings για την δωδέκατη αγωνιστική της Stoiximan Basket League, με τους νησιώτες να προβάλλουν αντίσταση για το πρώτο δεκάλεπτο και τον Παναθηναϊκό να μην ξεμακραίνει για πολλή ώρα (+8 μάξιμουμ, 8-0), αλλά με την αντίπαλη ομάδα να ισοφαρίζει στο σκορ αρκετές φορές (10-10 με Άρνολντ και 12-12 με τον Κράβιτς), ενώ γενικά δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να τελειώσει το δεκάλεπτο με προβάδισμα 6, 24-18.

Το Ρέθυμνο συνέχισε να είναι μαχητικό με τη δεύτερη περίοδο να τελειώνει στη διαφορά του καλαθιού(46-44). Ωστόσο, το ντεμπούτο του με τα πράσινα έκανε ο Τζεντίλε στο ξεκίνημα του δεκάλεπτου(09:30), χωρίς ωστόσο να βρει το δρόμο για το καλάθι. Οι Ρεθεμνιώτες απαντούσαν σε κάθε φάση, με τις ομάδες να μην επιδεικνύουν διαφορές τα νούμερα. Ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε 4/16 τρίποντα, 13/20 δίποντα και 8/9 ελεύθερες βολές, ενώ οι Rethymno Cretan Kings 1/5 τρίποντα, 13/21 δίποντα και 15/17 ελεύθερες βολές.

Ο Παναθηναϊκός στο τρίτο δεκάλεπτο βελτίωσε την ευστοχία του στα τρίποντα ενώ και η άμυνα έσφιξε καλύτερα, δημιουργώντας ένα καταπληκτικό σερί για την γηπεδούχο (36-8), η οποία ξεκίνησε σημειώνοντας 4 τρίποντα στη σειρά με τους Χαραλαμπόπουλο, Σίγκλετον (2) και Φελντέιν και κάνοντας το κακό ποσοστό του πρώτου ημιχρόνου 40% (10/25). Η τρίη περίοδος υπήρξε καταιγιστική για τους «πράσινους» και έληξε με το 83-52, εδώ να τονίσουμε ότι η δεύτερη περίοδος έληξε 46-44.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Καμπερίδη να ανοίγει το σκορ ευστοχώντας σε δύο ελεύθερες βολές για το 83-54. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να ευστοχούν έξω από τα 6,75 και να φτάνουν στο 102-67 στα 4:00 πριν το τέλος, με τρίποντο του Μπουρούση. Με τη μέγιστη διαφορά να φτάνει εκείνη τη στιγμή στο +37. Από εκεί και περά τα πράγματα έγιναν διαδικαστικά για τις δύο ομάδες.

Δεκάλεπτα: 24-18, 46-44, 83-52, 116-83

Παναθηναϊκός Superfoods(Πασκουάλ): Σίνγκλετον 16(3), Νίκολς 6, Τζέιμς 13, Μποχωρίδης 3(1), Καλάθης Π. 2, Φώτσης 2, Πάππας 10(2), Φελντέιν 18(4), Χαραλαμπόπουλος 6 (2), Τζεντίλε 2, Μπουρούσης 23(2), Καλάθης 15(1)

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κωνσταντινίδης): Χριστοδούλου 4, Φιτζπάτρικ 7, Τάλτον 10, Γιαννόπουλος 14(2), Κράβιτς 13, Ραζής, Αρνολντ 5, Καμπερίδης 15(1), Θεοδωρίδης 4, Εντουαρντς 8, Λαγουδάκης, Γιαννόπουλος 14(2), Παναρετάκης 3(1)