Hττήθηκε 2-0 από τον Άγιαξ και αποκλείστηκε από την Ευρώπη η ΑΕΚ

Την πέμπτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες της στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ γνώρισε το βράδυ της Τρίτης η ΑΕΚ.
Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έχασε με 2-0 σκορ από τον Άγιαξ στο ΟΑΚΑ κι έτσι είδε να εξανεμίζονται ακόμη και οι λιγοστές ελπίδες που της είχαν απομείνει για την κατάληψη της τρίτης θέσης που οδηγεί στην επόμενη φάση του Europa League.
Στο πρώτο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» στάθηκαν αξιοπρεπώς στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο ο Τάντιτς με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 68ο λεπτό και με την προβολή του στο 72ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ για τον «Αίαντα», που με αυτό το τρίποντο σφράγισε την πρόκριση.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ένωση έμεινε με 10 παίκτες από το 67ο λεπτό, καθώς ο Λιβάγια, στη φάση του πέναλτι, που καταλογίστηκε εις βάρος της ελληνικής ομάδας, δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα να αποβληθεί από την αναμέτρηση.
Δοκάρι για την ολλανδική ομάδα είχε στο 64ο λεπτό ο Φαν ντε Μπεκ.