H Iστιαία κοντά στο να γίνει η τρίτη των μπαράζ μετά απο ΘΗΒΑ, Ολ.Λαμίας!

4 Min Read

Μια ανάσα απο το να αναδειχθεί πρωταθλήτρια Εύβοιας και να γίνει η 3η των μπαράζ για την άνοδο στην Γ Εθνική είναι η Ιστιαία μετά το χθεσινό 2-2 με τον Ταμυναικό. Παραμένει στην πρώτη θέση και με δύο νίκες στις τελευταίες αγωνιστικές κόντρα σε αδιάφορες ομάδες παίρνει τον τίτλο…

Βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον Ταμυναϊκό στην έδρα της (στο ημίχρονο) και το γύρισε σε 2-2. Νίκες παραμονής για Μακρυκάπα, Ολυμπιακό Χ. και Ελλήσποντο.

Ο Ταμυναϊκός προηγήθηκε με 2-0 στην Ιστιαία και σε περίπτωση που έφευγε με το διπλό απ’ τη Β. Εύβοια, θα ήταν το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Η Ιστιαία όμως γύρισε τούμπα το ματς στην επανάληψη, ισοφάρισε σε 2-2 και αγγίζει την πρωτιά, κάνοντας σήμερα τη διαδρομή …κόλαση – παράδεισος.

Στο -1 πλησίασε την Ιστιαία η δεύτερη στη βαθμολογία Αρτάκη (νίκησε 3-1 την Ερέτρια από 0-1) και το ερχόμενο Σάββατο πάει στο Αλιβέρι σ’ ένα ντέρμπι που μπορεί να κρίνει τον τίτλο(!) σε περίπτωση που η Ιστιαία χάσει στη γειτονική Αιδηψό!

Κάτω από τη ζώνη σωτηρίας (14η θέση) πέρασε η Αυλίδα, μετά την ήττα στη Λάμψακο με 1-0 από τον Ελλήσποντο που είναι ακόμη …ζωντανός.

Λαχτάρισε ο Ολυμπιακός Χαλκίδας που βρέθηκε να χάνει με 1-0 από την Αιδηψό, αλλά -στην επανάληψη- το μετέτρεψε σε 4-1 και κρατήθηκε κι αυτός στη ζωή.

Μεγάλη νίκη για τη Μακρυκάπα (1-0 την ΑΕΚ Χαλκίδας). Και του χρόνου στην Α’ ΕΠΣΕ οι «λύκοι», εκτός συγκλονιστικού απροόπτου (θα πρέπει να χάσουν και τα δύο τελευταία ματς, πράγμα εξαιρετικά δύσκολο..!).

Αποτελέσματα (28η Αγωνιστική)

ΙΣΤΙΑΙΑ – ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ 2-2
(3′ Θωμάς -φάουλ- 0-1, 41′ Θωμάς -πέναλτι- 0-2, 51′ Στεργίου Αργ. 1-2, 83′ Ανέστης Χρ. 2-2)
ΑΡΤΑΚΗ – ΕΡΕΤΡΙΑ 3-1
(33′ Τόρα 0-1, 40′ Καλαχάλιος 1-1, 45′ Καραχάλιος 2-1, 89′ Ανέστης Βαγγ. 3-1)
ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ – ΑΕΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 1-0
(78′ Παπίλας 1-0)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Χ. – ΑΙΔΗΨΟΣ 4-1
(20′ Βασιλείου 0-1, 55′ Δάσκος -πέναλτι- 1-1, 64′ Σκριβάνος Δημ. Παν. 2-1, 73′ Ευσταθίου 3-1, 85′ Αντωνόπουλος 4-1)
ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ – ΑΥΛΙΔΑ 1-0
(11′ Μακαντάσης 1-0)
ΤΡΙΑΔΑ – ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Κυριακή)
ΑΥΛΩΝΑΡΙ – ΖΑΡΚΑ 5-1
(Ανδρέου -αυτογκόλ- 1-0, 44′ Βασιλείου 2-0, 59′ Μακρής -πέναλτι- 3-0, 61′ Μαντασάς Β. 3-1, 79′ Μακρής 4-1, 83′ Μακρής 5-1)
ΔΡΟΣΙΑ – ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 1-3