H AEΛ φρέναρε τον Λεβαδειακό!

lamianow Add a Comment
Με γκολ του Ναζλίδη στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λάρισα νίκησε με 1-0 τον Λεβαδειακό στην εναρκτήρια συνάντηση της 9ης αγωνιστικής στη Super League, θέτοντας “στοπ” στο αήττητο της ομάδας της Βοιωτίας.

Η επιθετικότητα με την οποία ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να τους αποφέρει ένα γκολ από τα… αποδυτήρια, καθώς στο 25ο δευτερόλεπτο ο Ντέλετιτς σέντραρε για τον Κριζμάν, η κεφαλιά του οποίου έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 27΄ νέα κεφαλιά, του Αγκάνοβιτς αυτή τη φορά, δεν βρήκε στόχο και κάπου εκεί οι «πράσινοι» ισορρόπησαν και ξεκίνησαν τις δικές τους αναζητήσεις. Έτσι, στο 36΄ είχαν τη δική τους μεγάλη στιγμή, όταν ο Λεονάρντο στην πλάτη της άμυνας «έστρωσε» στον Φαβάρο, κι εκείνος σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο αγώνας ήταν ανοιχτός και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μπόζοβιτς στο 49΄ να προλαβαίνει με τάκλιν (!) τον Γιακουμάκη στο όριο της περιοχής, τον Επασί να επεμβαίνει στο πλασέ του Κριζμάν (59΄), το σουτ του Μητρόπουλου να καταλήγει ύστερα από κόντρα ελάχιστα πάνω από το δοκάρι (61΄) και στην εκτέλεση του κόρνερ η κεφαλιά του Φαβάρο να περνά άουτ, ενώ στο 70ό λεπτό ο Τζοβάρας απέβαλε τον Ανιγκό, για διαμαρτυρία.

Στον εναπομείναντα χρόνο, το σουτ του Γιακουμάκη στο 76΄ πέρασε μόλις άουτ κι εκείνο του Μητρόπουλου στο 77΄ μπλόκαρε ο Μπόζοβιτς. Κι ενώ ο αγώνας όδευε προς ένα μεγαλοπρεπές 0-0, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε ο Ναζλίδης με κεφαλιά να νικήσει τον Επασί και να δώσει μια πολύ σημαντική νίκη στη Λάρισα.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Γουάλας, Ζίζιτς, Φάρκας, Ρέντζας (54΄ Μασούρας), Φατιόν, Αγκάνοβιτς, Ντέλετιτς, Λεοζίνιο (68΄ Περόνε), Κριζμάν (81΄ Γιαννιτσάνης), Ναζλίδης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Μεντί, Λεονάρντο, Τριποτσέρης, Φαβάρο, Ομπιόρα (81΄ Καλτσάς), Μητρόπουλος, Γιουσούφ, Μπραντάο (84΄ Μπελγκαζουανί), Γιακουμάκης.