“Γλίτωσε” στο 96′ η Χαλκίδα στη Μαλεσίνα, αέρας η ΘΗΒΑ…(Video)

Σε ένα παιχνίδι με χιτσκοκικό φινάλε η Χαλκίδα έφυγε με την ισοπαλία (που έμοιαζε με νίκη) από την Μαλεσίνα γυρίζοντας το ματς από το εις βάρος της 2-0.

Στο 27ο λεπτό η Μαλεσίνα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Δημήτρη Γκανά από τον Μόνο. Ο Κώστας Ρούσσης ανέλαβε την εκτέλεσή του, με τον τερματοφύλακα του ΑΟ Χαλκίς να αποκρούει και να κρατάει ανέπαφη την εστία του. Στο 44’ μεγάλη ευκαιρία για τη Χαλκίδα με τον Ανέστη να πιάνει την κεφαλιά, τον Κοκονδύνη να αποκρούει, στη συνέχεια η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε σε κόρνερ. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 50’ η Μαλεσίνα άνοιξε το σκορ με το Δέδε. Πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του Σπύρου Λέντα διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μπέσσα. Στο 62’ ακυρώθηκε γκολ του Ανέστη για τη Χαλκίδα ως οφσάιντ.

Στο 66’ ο Τσιβίκας μπήκε ως αλλαγή και άλλαξε τη ροή του αγώνα. Στο 68’ κέρδισε πέναλτι, ο Ευσταθίου το εκτέλεσε εύστοχα και μείωσε σε 2-1 για τους πρωταθλητές Εύβοιας. Τρία λεπτά αργότερα η Μαλεσίνα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπέσσα με 2η κίτρινη κάρτα.

Στο 82’ η Χαλκίδα ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Τσομπάνη, με το διαιτητή Ευαγγέλλου να μην υποδεικνύει κάποια παράβαση. Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Γιώργου Λάμπρου κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Τσιβίκα και πήρε ένα πολύτιμο βαθμό.

ΠΗΓΗ-VIDEO: LAMIASTAR.GR

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας στον 7ο όμιλο η ΘΗΒΑ είχε πολύ εύκολο έργο κόντρα στον Αίολο. Για την ομάδα του Τάκη Πλατή δυο γκολ πέτυχε ο Βεζιρτζόγλου (36’, 41’) και από ένα οι Βυλλιώτης (50’) και Μπινιάκος (80’). Οι πρωταθλητές Βοιωτίας ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπινιάκου με 2η κίτρινη κάρτα στο 84’.

ΠΗΓΗ-VIDEO: LAMIASTAR.GR