Γλίτωσε το κάζο ο Παναθηναϊκός!

lamianow Add a Comment

Γλίτωσε τα χειρότερα ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Προμηθέα στην Πάτρα με 72-69, έχοντας σε μεγάλη ημέρα τους Τζέιμς και Παππάς που βγήκαν μπροστά στο φινάλε αλλά και τον Μπουρούση που τον είχε κρατήσει κοντά στο σκορ.

Με αυτή τη νίκη τους οι «πράσινοι» έφτασαν στο 13-1 το ρεκόρ τους στο πρωτάθλημα και βρίσκονται στο κυνήγι του Ολυμπιακού, θέλοντας να εκμεταλλευτούν οποιοδήποτε γκέλα του Ολυμπιακού.

Το ματς

Ο Προμηθέας έβαλε… δύσκολα εξ’ αρχής στον Παναθηναϊκό. Οι Πατρινοί ξεκίνησαν το ματς με ένα σερί 6-0, με τους Ρίβερς, Χαραλαμπόπουλο να ρίχνουν τη διαφορά στον έναν (6-5). Οι γηπεδούχοι είχαν μπει με τρομερή διάθεση στο παρκέ, έβγαζαν ενέργεια και εκμεταλλευόντουσαν την αστοχία των «πράσινων». Και με ένα επιμέρους 10-1 έφτασαν τη διαφορά ακόμη και σε διψήφιο αριθμό, ωστόσο οι Μπορούσης και Τζέιμς έκλεισαν την… κάνουλα στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-16).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με το πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετική εικόνα κρατούσαν έστω και με το ζόρι μια μικρή διαφορά και πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι με διαφορά επτά πόντων (40-33). Φαγέ και Γκίκας έκαναν πολύ καλό ματς και είχαν πάρει από το χέρι τον Προμηθέα, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να είναι άστοχος και χωρίς συγκέντρωση.

Ο Προημηθέας συνέχιζε τον… χαβά του, ο Κίκι Κλαρκ είχε μπει και αυτός στην εξίσωση και σκόραρε συνεχώς, με τους Πατρινούς να μην αφήνουν τη διαφορά να πέσει κάτω από τους επτά πόντους. Μέχρι να μπει ο Νικός Παππάς στο παιχνίδι. Ο 25χρονος γκαρντ έπαιξε στα 13 τελευταία λεπτά (13:26 συγκεκριμένα) του αγώνα και έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Μάικ Τζέιμς, πήραν στις πλάτες τους τον Παναθηναϊκό, γλυτώνοντάς τον από μεγάλο κάζο.

Οι δυο τους, σκόραραν τους 24 από τους 28 τελευταίους πόντους του «τριφυλλιού» στο ματς, μετατρέποντας σε προσωπική παράσταση την αναμέτρηση και βάζοντας… στοπ στον Γκίκα, ο οποίος με τα «τρελά» του τρίποντα στο τέλος του ματς πήγε να κλέψει μόνος του το ροζ φύλλο αγώνα.