Γύρισε από την κόλαση ο ΠΑΣ (vid)

4 Min Read

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε την πρόκριση-θρίλερ στην παράταση από την Όντ, με 3-1 στη Νορβηγία. Σήκωσε κεφάλι από το 3-0 του δευτέρου ημιχρόνου και με τον Κούτρη στα πρώτα λεπτά της παράτασης, πήρε την πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Με τον ίδιο τρόπο, όπως στο πρώτο παιχνίδι στους «Ζωσιμάδες», θέλησε να προσεγγίσει τον επαναληπτικό κόντρα στην Όντ στην Νορβηγία ο Γιάννης Πετράκης. Ο Έλληνας τεχνικός, με σύστημα 3-5-2, επιχείρησε να κλείσει το κέντρο στην Όντ και να μην της δώσει χώρους για να απειλήσει.

Το ματς

Ο ΠΑΣ είχε την πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι, στην προσπάθεια να αιφνιδιάσει τους νορβηγούς και να «κλειδώσει» την υπόθεση πρόκριση. Μόλις στο 2’ του αγώνα, από κόρνερ, ο Τζημόπουλος πήρε την κεφαλιά, όμως ο Χάγκεν απομάκρυνε πάνω στην γραμμή. Το πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης κύλησε με τον «Άγιαξ της Ηπείρου» να κρατάει το παιχνίδι στα μέτρα του και την Όντ μακριά από την εστία του Πασχαλάκη. Στο 32’ ο ΠΑΣ βγήκε μπροστά με τον Κοζορώνη από τα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα στον Ναδάλες, όμως η κεφαλιά του, πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ρόσμπαχ.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΣ οπισθοχώρησε, ωστόσο δεν απειλήθηκε, παρά μόνο στο 45’. Ο Πασχαλάκης σε ετοιμότητα έπεσε στην αριστερή του γωνία και απομάκρυνε με τα ακροδάχτυλα την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρουντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΣ βγήκε ακριβώς με το ίδιο πλάνο. Ωστόσο, μια κακή στιγμή του Καρανίκα στο 54’ που έκανε χέρι, μέσα στην περιοχή ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Ο Νόρτντκβελε, ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο ΠΑΣ έχασε την συγκέντρωση του και το πλήρωσε. Συγκεκριμένα στο 57’, ο Ακαμπουέζε με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι για το 2-0.

Ο ΠΑΣ προσπάθησε να αντιδράσει στο 67΄με τον Κούτρη, όμως στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ρόσμπαχ για το 2-1 σε τετ α τετ. Στην συνέχεια η σύγχυση στην άμυνα του ΠΑΣ συνεχίστηκε και στο 89’ δέχτηκε το τρίτο γκολ. Ο Ζεκνίνι γύρισε τη μπάλα από αριστερά και ο Ρουντ που ακολούθησε στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε για το τελικό 3-0. Παράταση!

Στην διακοπή για την παράταση ο Πετράκης βρήκε την ευκαιρία να «ξυπνήσει» τους παίκτες του από το κακό δεύτερο ημίχρονο. Έτσι και έγινε. Στο 98’ ο ΠΑΣ έκανε το 3-1 με τον Κούτρη! Ο Μαμπουλού έκανε προσποίηση, άφησε τη μπάλα να περάσει πίσω για τον Κούτρη, αυτός έκανε το κοντρόλ και με το μυτάκι πρόλαβε τον Ρόσμπαχ για το 3-1. Στο 105’ ο Πασχαλάκης κράτησε τη μπάλα δις πάνω στην γραμμή από κόρνερ της Όντ και το 3-1 για την ομάδα του που με το γκολ εκτός έδρας έπρεπε να δεχθεί δύο για να αποκλειστεί.
Στο 110’ ο Κούτρης είχε την ευκαιρία για το 3-2, όμως η μπάλα στο σουτ που επιχείρησε δεν του έκανε το χατίρι, καθώς σταμάτησε στο δοκάρι. Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League όπου θα αντιμετωπίσει την Άλκμααρ.

Οντ Γκρένλαντ (Νταγκ-Έιλεφ Φάγκερμο): Ρόσμπαχ, Ρουντ, Χάγκεν, Μπέργκε, Γκόγκααρντ, Σάμουελσεν, Νόρντκβελε, Γένσεν, Ακαμπουέζε, Γιόχανσεν, Ζεκνίνι.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μπέριος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Καρανίκας, Ναδάλες, Κοζορώνης, Λίλα, Ακόστα, Γιάκος(78’ Μαμπουλού), Φερφελής (66’ Κούτρης).