Γιουρόπα Λιγκ: Ο Ατρόμητος έκανε… ό,τι δεν έκανε ο Αρης

Νίκος Μώκος Add a Comment

Ο Αρης ήταν ανώτερος, πίεσε στο μισό γήπεδο την Α.Ε. Λεμεσού αλλά τελικά δεν κατάφερε να βάλει το γκολ (0-0) που θα του έδινε το προβάδισμα για πρόκριση από τον Β΄ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Αντιθέτως, ο Ατρόμητος στη Σλοβακία εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και πήρε τη νίκη κόντρα στην Ντουναΐσκα Στρέντα με 2-1. Οι ρεβάνς θα διεξαχθούν την ερχόμενη Πέμπτη.  Στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ο Αρης ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης. Σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες με Ιντέγε, Ντιγκινί, Μπάσα και Τόνσο, είχε δύο δοκάρια (41΄ Φετφατζίδης και 87΄ Ματίγια), αλλά ουδείς κατάφερε να νικήσει τον Βοζίνια. Ακαρπη υπεροχή απέναντι σε μια ομάδα με αμυντικούς προσανατολισμούς που παραλίγο να κάνει τη ζημιά στο 70΄ με δοκάρι του Γκαζαριάν.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Μπάσα (74΄ Σάσα), Ματίγια, Φετφατζίδης (65΄ Λάρσον), Τόνσο (85΄ Νίκο Μαρτίνεθ), Ντιγκινί, Ιντέγε.
Α.Ε. ΛΕΜΕΣΟΥ: Βοζίνια, Ντόσα Τζούνιορ (80΄ Ιβάν Φράνκα), Αντρέ Τεϊξέιρα, Γκαζτανιάγκα, Ζντραβόφσκι, Αντάμοβιτς (63΄ Γκαζαριάν), Αγκάνοβιτς, Γκορντάλ, Χουράδο, Γουίλερ (88΄ Αβραάμ), Τεϊσέιρα.

Οι «Περιστεριώτες», στη Σλοβακία, έκαναν αυτό που έπρεπε, το έκαναν από το πρώτο ημίχρονο και μάλιστα αρκετά εντυπωσιακά. Στο 20΄ ήρθε το  0-1 με εκπληκτικό γκολ του Ούμπιδες με βολέ στην απέναντι γωνία του Γέντλιτσκα και παρά το επίσης εξαιρετικό τέρμα του Κρίστοφερ Βίντα στο 35΄, ο Ατρόμητος δεν πτοήθηκε και σκόραρε ξανά λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο με τον Μανούσο (43΄).

ΝΤΟΥΝΑΪΣΚΑ ΣΤΡΕΝΤΑ: Γέντλιτσκα, Ρόναν (30΄ Βίντα Κρ.), Βίντα Μ., Ραμίρεζ, Καλμάρ, Οραβετς, Κρούζλιακ, Κόστρνα, Ντίβκοβιτς, Ντέιβις (73΄  Μπλάκμαν), Τσμέλικ (61΄ Βεσελόφσκι).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μέγερι, Κιβρακίδης (39΄ Νάτσος), Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Μάντσον, Χαρίσης, Μανούσος, Ούμπιντες, Ενσικουλού (61΄ Φάρλεϊ Ρόσα), Βέλλιος (74΄ Κάχιλα).