Α Φθιώτιδας: Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός Λαμίας, μεγάλη η μάχη στην ουρά…(photos)

4 Min Read

Αφού ζορίστηκε για ένα 45λεπτο με πρωταγωνιστή το Νίκο Λέντα, που σκόραρε δις, ο Ολυμπιακός Λαμίας επιβλήθηκε με 4-0 του Άρη Αγίου Κωνσταντίνου στο γήπεδο της Ροδίτσας και αναδείχτηκε πρωταθλητής Φθιώτιδας για τη σεζόν 2015-2016.

3

Η ομάδα του Σπύρου Λέντα μετά από ένα άκρως εντυπωσιακό σερί 22 συνεχόμενων νικών υποσκέλισε Μαλεσίνα και Ένωση 2010 και δίκαια κατέκτησε τον τίτλο και την έξοδο στα μπαράζ.

ANAΛΥΤΙΚΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΤΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ-ΑΡΗΣ ΑΓΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ

Στο άκρως αγωνιστικό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μέσα σε ένα δεκάλεπτο (53-63) “καθάρισαν” το ματς με σουτ του Μαλισσόβα έξω από την περιοχή(53′), προβολή του Λέντα (57′) από κοντά και σουτ προ κενής εστίας του Αντωνίου στο 63′ μετά από γύρισμα του Μαλισσόβα. Το τελικό 4-0 έγραψε στο 87′ ο Νίκος Λέντας. Στο 71΄ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Καυκιά.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια τα Καμμένα Βούρλα γύρισαν το ματς με την Μαλεσίνα κερδίζοντας με 2-1. Ο Δουσιώτης έδωσε προβάδισμα στους “ερυθρόλευκους” για να σκοράρουν οι Aντωνιάδης και Βαργιανίτης και να γυρίσουν το ματς για την ομάδα του Πέτρου Πανόπουλου.

Ακόμη περισσότερο έμπλεξε η κατάσταση στην ουρά μετά και τα σημερινά αποτελέσματα. Πολύ σημαντικό διπλό έκανε ο Κηφισσός Κάτω Τιθορέας εκτός έδρας κόντρα στον Προμηθέα Στυλίδας την ώρα που ο Παμμωλιακός σε ένα επεισοδιακό ματς έχανε με 2-1 στον Μεγαπλάτανο απο την Αταλάντη.

Για την ακρίβεια ο διαιτητής Κυριακόπουλος απέβαλε με 2η κίτρινη κάρτα τον Κωνσταντίνου, στη συνέχεια παράγοντες της Αταλάντης μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και η διαιτητική τριάδα πήγε στα αποδυτήρια. Μετά από μικρή παραμονή εκεί ξαναβγήκε και συνέχισε την αναμέτρηση η οποία ολοκληρώθηκε μετά απο 9 λεπτά καθυστερήσεων.

Την ήττα γνώρισε ο Αστέρας Σταυρού στο Καλαπόδι απο την γηπεδούχο ομάδα και η ανησυχία για την παραμονή επανήλθε για την ομάδα του Ηλία Μπακούμη.

Αδιάφορα μεν, εντυπωσιακά δε, ήταν τόσο το ματς στην Μακρακώμη όπου Ένωση 2010 και Ευρυτανικός αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 3-3, όσο και στην Ελάτεια όπου η γηπεδούχος και το Νέο Κρίκελλο επίσης τέλειωσαν με σκορ 3-3.

Καθάρισε οριστικά με την παραμονή η Δάφνη Λιβανατών η οποία κέρδισε με 1-5 εκτός έδρας τον Παγκρατιακό. Εκμηδενίστηκαν οι ελπίδες των Ραχών για παραμονή μετά το 1-1 εντός έδρας με την Στυλίδα.

ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Καμένα Βούρλα – Μαλεσίνα 2-1 (38’ Αντωνιάδης, 66’ Βαργιανίτης – 28’ Δουσιώτης)
Προμηθέας Στυλίδας – Κηφισσός Κ. Τιθορέας 0-2 (10’ Ζουλέκου, 50’ Κοτσιλής)
Καλαπόδι – Αστέρας Σταυρού 2-0 (65’, 85’ Μαρτιναίος)
Αταλάντη – Παμμωλιακός 2-1 (8’, 53’ Κωνσταντίνου – 98’πεν. Γκούρλιας)
Ένωση Δυτ. Φθιώτιδας – Ευρυτανικός 3-3 (8’ Χαλλής, 63’, 71’ Ψυχογιός – 13’ Ντεμίρης, 42’ Ματίκας, 70’ Αλεξίου)
Ολυμπιακός Λαμίας – Άρης Αγ. Κων/νου 4-0 (53’ Μαλισσόβας, 57’, 87’ Ν. Λέντας, 62’ Αντωνίου)
Παγκρατιακός – Δάφνη Λιβανατών 1-5 (48’ Ορ. Τσιγκόλης – 4’ πεν., 16’ Παπαναστασίου, 53’ Πούλος, 58’, 90’ Κλωτσοτήρας)
Ελατειακός – Νέο Κρίκελλο 3-3 (32’, 37’ Μεμάι, 91’ Κ. Μπακούσης – 11’ Ρουμπής, 19’ Τσιμπούρης, 78’ Κωστίκα)
Ράχες – Στυλίδα 1-1 (42’ Αλ Αραπίτσας – 75 Νάσιος)