Α’ Φθιώτιδας: Όλοι “δούλεψαν” για το Μαρτίνο-Απώλειες για Στυλίδα, Αταλάντη, “οκτάσφαιρος” ο Ολ.Λαμίας!

lamianow Add a Comment
4 Min Read

Mε την 17η και τελευταία αγωνιστική του 1ου γύρου συνεχίστηκε το απόγευμα του Σαββάτου η Α’ κατηγορία της Φθιώτιδας η οποία επιφύλλασε εκπλήξεις. O πρωτοπόρος Οπούντιος Μαρτίνου αν και ζορίστηκε στο πρώτο 45λεπτο απέναντι στο Νέο Κρίκελλο, εκτός έδρας, πάτησε γκάζι στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο πρώτο τέταρτο του 2ου μέρους καθαρίζοντας τη νίκη με 0-3 .

Κάζο για Στυλίδα-Αταλάντη…
Η έδρα της Λάρυμνας την φετινή σεζόν είναι ιδιαίτερη δυνατή και αυτό το έμαθε από πρώτο χέρι η Στυλίδα. Η ομάδα του λιμανιού ηττήθηκε με 1-0 από το συγκρότημα του Μιχάλη Κωτσαλά χάρη σε ένα γκολ που σημειώθηκε στα πρώτα λεπτά.

Η απώλεια της αγωνιστικής ανήκει στην Αταλάντη η οποία αν και υποδέχτηκε στο γήπεδο της τον Όμβρο Ομβριακής η ομάδα του Θανάση Μασιάλα της έβαλε φρένο αποσπώντας ισοπαλία με 2-2 και απομακρύνοντας την και άλλο από την κορυφή. Ο Όμβρος προηγήθηκε δύο φορες με δύο γκολ του Γκαρίλα στο 17′ και το 52′ με την Αταλάντη να ισοφαρίζει ισάριθμες με τους Κωνσταντίνου και Τσελιλάι. Το 2-2 παρέμεινε από το 63ο λεπτό.

Στο Καλαπόδι το Λοκρικό ντέρμπι
Στο Λοκρικό ντέρμπι το Καλαπόδι επιβλήθηκε με 2-0 της Μαλεσίνας με γκολ από τον Αντωνίου (απευθείας κόρνερ) και πέναλτι του Ταμάμη από το πρώτο ημίχρονο. Δυο αποβολές είχαμε στο Καλαπόδι, απο μια για κάθε ομάδα. Για αψιμαχία αποβλήθηκαν στο 65′ ο Ταμάμης για τους γηπεδούχους με απευθείας κόκκινη κάρτα και ο Τίμι για τη Μαλεσίνα με 2η κίτρινη κάρτα.

Την μεγαλύτερη του νίκη για την φετινή χρονιά πέτυχε ο Ολυμπιακός Λαμίας απέναντι στον Παμμωλιακό τον οποίο διέλυσε με 8-2.

Ο Αστέρας Σταυρού δεν αντιμετώπισε δυσκολίες απέναντι στον Άρη Αγίου Κωνσταντίνου τον οποίο κέρδισε με 3-0 στην έδρα του ενώ ο Ευρυτανικός αν και ισοφαρίστηκε κέρδισε με 3-1 την Ακαδημία σε ένα ματς όπου όλα συνέβησαν στο 2ο μέρος.

Tελικά αποτελέσματα

Καλαπόδι-Μαλεσίνα 2-0 (27’ Αντωνίου, 42’ πεν. Ταμάμης)
Καμένα Βούρλα-Καλύβια 1-0 (11’ πεν. Ιμπραχίμι)
Προοδευτική Λάρυμνας-Στυλίδα 1-0 (11’ Αργ. Δάρρας)
Όμβρος Ομβριακής-Αταλάντη 2-2 (17’, 52’ Γκαρίλας-50’ Κωνσταντίνου, 63’ Τσελιλάι)
Ολυμπιακός Λαμίας-Παμμωλιακός 8-2 (8’ Θεοδωρίδης, 18’ Ζήσιμος, 22’ Δημητρέλης, 28’, 37’, 73’ Τσιλίκας, 60’ Κακκάβας, 67’ Κωστίκας-50’ πεν. Ρόμπας, 78’ πεν. Μοίρης)
Ευρυτανικός-Ηρακλής Ροδίτσας/Ακαδημία 3-1 (58’ Μπέσσας, 75’, 83’ Παπαναστασίου-64’ Λαμπρόπουλος)
Νέο Κρίκελλο-Οπούντιος Μαρτίνου 0-3 (55’, 61’ Κολλάς, 60’ Γκανάς)
Αστέρας Σταυρού-Άρης Αγ. Κωνσταντίνου 3-0 (21’, 47’ Θεοχάρης, 87’ Μάλλιος)
Δάφνη Λιβανατών-Ένωση 2010 3-0 ά.α.