“Φρούριο” το ΔΑΚ: Λύγισε και τον Πανσερραϊκό ο ΠΑΣ Λαμία-τέλος ο Σερζίνιο! (φωτορεπορτάζ)

Tην πέμπτη νίκη του σε 7 παιχνίδια πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής στο ΔΑΚ Λαμίας ο ΠΑΣ κόντρα στον Πανσερραϊκό. Η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα επιβλήθηκε με 2-0 χάρη σε δύο πολύ ομορφα γκολ του Τζόκιτς και του Νατσιόπουλου στο 53′ και το 83′ αντιστοίχως. Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη (συν δύο ισοπαλίες) στο Δημοτικό Αθλητικό κέντρο Λαμίας για τους “κυανόλευκους”.

10268273_10205124948594431_2012170667_n

Η Λαμία που δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο βελτίωσε αισθητά την αγωνιστική της εικόνα στην επανάληψη πανηγυρίζοντας ένα σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια της να παραμείνει στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Ο Πανσερραικός παρουσιάστηκε αρκετά κατώτερος του αναμενομένου και δεν ανησυχήσε ιδιαίτερα την Λαμία κατά την διάρκεια του 90λεπτου.

Στην αποκάλυψη πως ο Σερζίνιο αποτελεί παρελθόν από την ομάδα προέβη κατά την συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του παιχνιδιού ο Γιώργος Βαζάκας τονίζοντας μάλιστα ότι ήταν δική του εισήγηση η αποχώρηση του Πορτογάλου.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

17’ Μακρινό σουτ του Ζουλιώτη, η μπαλα άουτ.
23’ Σουτ του Καραλή, αρκετά άουτ.
32′ Φάουλ του Καραγιάννη, κεφαλιά του Κοτσώνη, μπλόκαρε ο Ανδρούτσος.
43′ Σουτ του Ολίσε, η μπάλα άουτ.
47′ Eκτέλεση φάουλ του Νατσιόπουλου, έδιωξε σε κόρνερ ο Ανδρούτσος.
53′ Δυνατό σουτ του Τζόκιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα στα δίχτυα του Ανδρούτσου, 1-0 για τη Λαμία. Πανέμορφο γκολ από το Σέρβο μέσο των κυανόλευκων.

55′ Τετ α τετ του Πίντο με τον Ανδρούτσο, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να αποκρούει.
59′ Εκτέλεση φάουλ από τον Νατσιόπουλο, ο Πίντο έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
83′ Ο Πίντο έστρωσε στο Νατσιόπουλο έξω από την μεγάλη περιοχή και αυτός και σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, 2-0 για τη Λαμία.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Βαζάκας): Ρίζος, Τζόκιτς (84’ Μπουλούλης), Λεάντρο, Πίντο, Ζουλιώτης, Καραγιάννης, Καραλής (81’ Νεόφυτος), Κοτσώνης, Νατσιόπουλος, Τόσκας (34’ Ενγκουέμ), Τσαμούρης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παύλος Δημητρίου): Ανδρούτσος, Ιωαννίδης, Σιάκκας, Στεργιανός, Ολίσε (86’ Αγγελούδης), Μπεριάν (78’ Παπαστεργίου), Φουρτάδο, Βοσκόπουλος, Τσιμίκας (75’ Ρούτσης), Ατματζίδης, Μπαλού.

***Ο Μπάμπης Σιλιγαρδάκης, παρότι δηλώθηκε να ξεκινήσει ως βασικός, ένιωσε ένα σφίξιμο στους προσαγωγούς κατά την προθέρμανση και ο Βαζάκας έβαλε στην θέση του τον Νατσιόπουλο.
***Πρόβλημα στους κοιλιακούς αντιμετώπισε ο Τόσκας και αντικαταστάθηκε από τον Ενγκουεμ.

***Τραυματίστηκε στο κεφάλι και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο ο Μπεριάν του Πανσερραικού.