Football League-Ξανά στην κορυφή ο Απόλλων-Διπλά για Τρίκαλα, Καλλιθέα

lamianow Add a Comment
3 Min Read

Μία αγωνιστική χωρίς νίκη ήταν… πολύ για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου επικράτησε 3-1 με ανατροπή του Πανελευσινιακού, επιστρέφοντας στις νίκες (μετά την εντός έδρας ισοπαλία με τον ΟΦΗ) και στην κορυφή του πρωταθλήματος!

Στα του ματς, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο σκορ και έβαλαν δύσκολα στην Ελαφρά Ταξιαρχία. Στο 27’ μετά από κόρνερ του Νιασον, ο Γεωργακόπουλος έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και έδωσε την ευκαιρία στον Τσούπρο να γράψει το 1-0. Ωστόσο, η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση. Έντεκα λεπτά αργότερα, λοιπόν, ο Κονέ εκτέλεσε το φάουλ, ο Κάσσος επωφελήθηκε και με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής ισοφάρισε το σκορ.

Contents
Μία αγωνιστική χωρίς νίκη ήταν… πολύ για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου επικράτησε 3-1 με ανατροπή του Πανελευσινιακού, επιστρέφοντας στις νίκες (μετά την εντός έδρας ισοπαλία με τον ΟΦΗ) και στην κορυφή του πρωταθλήματος!Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:ΣΑΒΒΑΤΟ Αχαρναϊκός-Αρης 1-2 ΟΦΗ-Λαμία 1-2 ΚΥΡΙΑΚΗ Πανελευσινιακός-Απόλλων Σμύρνης 1-3 (Τσούπρος 27′-Κάσος 38′, Κονέ 69′, Κρητικός 86′) Καλλονή-Τρίκαλα 0-2 (Γκόλιας 6′, Στεφάνοβιτς 30΄) Κισσαμικός-Χανιά 0-0 Πανσερραϊκός-Πανθρακικός 0-0 Αιγινιακός-Καλλιθέα 1-2 (Ζγκούρι 38′-Γουόρντεν 20′, Σταματάκος 83′) Αγροτικός Αστέρας- ΑΕ Σπάρτη 3-0 (Κουκόλης 51′, 68′, Βουτσιάς 77′) Παναιγιάλειος-Αναγ.Καρδίτσας 1-0 (Τσιλιγγίρης πεν. 82′)ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 12 αγώνες) 1. Απόλλων Σμύρνης 30 2. Λαμία   28 -11αγ. 3. Άρης   26 -11αγ. 4. Αγροτικός Αστέρας 22 -11αγ. 5. ΟΦΗ 21 6. Τρίκαλα 15 -10αγ. . Παναιγιάλειος 15 8. Αχαρναϊκός 14 . ΑΕ Σπάρτη 14 -11αγ. . Πανσερραϊκός 14 -11αγ. 11. Κισσαμικός 13 -11αγ. 12. Πανθρακικός  12 13. Χανιά 11 -10αγ. . Καλλιθέα 11 15. Αιγινιακός 10 16. Αναγέννηση Καρδίτσας 9 -10αγ. 17. Πανελευσινιακός 6 . Καλλονή 6 ** Ο Αχαρναϊκός έχει -2 βαθμούς.

Ο Απόλλων Σμύρνης τα είχε βρει… σκούρα, δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς την αντίπαλη εστία και όποτε το κατάφερνε αυτό δεν έβρισκε εστία. Στο 65’ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ με τον Πετρόπουλο αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι και τελικά, τέσσερα λεπτά αργότερα έφεραν… τούμπα το ματς! Ο Κονέ με εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μακρυνιώτη και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. στο 86ο λεπτό δε, οι «κυανόλευκοι» μετέτρεψαν τη νίκη σε… θρίαμβο καθώς σκόραραν και τρίτο τέρμα, με τον Διαμαντόπουλο να βάζει και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ (1-3).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

ΣΑΒΒΑΤΟ
Αχαρναϊκός-Αρης 1-2
ΟΦΗ-Λαμία 1-2
ΚΥΡΙΑΚΗ
Πανελευσινιακός-Απόλλων Σμύρνης 1-3 (Τσούπρος 27′-Κάσος 38′, Κονέ 69′, Κρητικός 86′)
Καλλονή-Τρίκαλα 0-2 (Γκόλιας 6′, Στεφάνοβιτς 30΄)
Κισσαμικός-Χανιά 0-0
Πανσερραϊκός-Πανθρακικός 0-0
Αιγινιακός-Καλλιθέα 1-2 (Ζγκούρι 38′-Γουόρντεν 20′, Σταματάκος 83′)
Αγροτικός Αστέρας- ΑΕ Σπάρτη 3-0 (Κουκόλης 51′, 68′, Βουτσιάς 77′)
Παναιγιάλειος-Αναγ.Καρδίτσας 1-0 (Τσιλιγγίρης πεν. 82′)