Football League: Επελαύνουν ΑΕΚ και Ηρακλής

Η ΑΕΚ έπαιξε στο Ρέθυμνο όσο χρειάστηκε για να πάρει ακόμη μία νίκη, τη 16η σε 18 αναμετρήσεις στον 1ο όμιλο της Β΄ Εθνικής, παραμένοντας αήττητη και πρωτοπόρος.

Με το μόνιμο σκόρερ της τη φετινή περίοδο Χρήστο Αραβίδη να «χτυπά» μόλις στο 2ο και το 77ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα (2-0), η Ένωση πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στην Κρήτη χωρίς να πιεστεί, ενώ στο 70΄ ο Μάνταλος είχε σουτ στο δοκάρι.

Στον άλλο σημερινό αγώνα του ίδιου ομίλου, πάντοτε στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής, η Ερμιονίδα νίκησε τον Φωστήρα 2-1 (39΄, 86΄ Παβίσεβιτς – 59΄ Γκάτσεσα) και έφτασε στην τέταρτη θέση τα Χανιά.

Για τον 2ο όμιλο ο προπορευόμενος και επίσης αήττητος όπως η ΑΕΚ, Ηρακλής, συνέχισε επίσης τον «καλπασμό» του περνώντας νικηφόρα και από την έδρα του Εθνικού Σερρών, του οποίου επικράτησε 1-0 με τέρμα του Καρασαλίδη στο 25ο λεπτό.

Νίκη εκτός έδρας και για την Καλαμαριά, που επιβλήθηκε του Φωκικού με 2-1 (39΄ αυτ. Ευαγγελιδάκης, 84΄ Τσούτσης – 29΄ Χαλιώτης), ενώ ισόπαλες 1-1 ολοκληρώθηκαν οι συναντήσεις Αναγέννηση Καρδίτσας-Ζάκυνθος (70΄ Τζέκος – 60΄ Μπλέτσας) και Πιερικός-Τύρναβος (78΄ Τσιάρας – 66΄ Γκούρτσας).