Φιλικό ξεμουδιασμα με τεσσάρα ο ΠΑΣ Λαμία…

1 Min Read

Το πρώτο του φιλικό έδωσε το απόγευμα του Σαββάτου (22/7) ο ΠΑΣ Λαμία στο Αλκμάαρ της Ολλανδίας.

Οι κυανόλευκοι επιβλήθηκαν με 4-0 ομάδας που αποτελείται από επαγγελματίες ποδοσφαιριστές της Ολλανδίας χωρίς συμβόλαιο.

Στο 37’ η Λαμία έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Τόσιτς να εκτελεί απευθείας το φάουλ και τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα της Φθιώτιδας άνοιξε το σκορ. Μετά από πάσα του Βασιλαντωνόπουλου, ο Τόσιτς με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο Β’ ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 54’, ο Μαρτίνεθ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τζανετόπουλος διπλασίασε τα τέρματα για τους κυανόλευκους.

Έξι λεπτά αργότερα ο Μαρτίνεθ με σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Τσούκαλος με πλασέ στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 90′ οι Φθιωτοί κέρδισαν πέναλτι με το Μάλτσι, ο οποίος ανέλαβε και την εκτέλεσή του, χωρίς όμως να καταφέρει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

H Λαμία ξεκίνησε με τους: Κοσέλεφ, Τζανετόπουλο, Πάβλοβετς, Σαραμαντά, Σλίβκα, Στάνκο, Βασιλαντωνόπουλο, Μουλά, Τσιλούλη, Τόσιτς, Ακούνια.

Έπαιξαν ακόμη και οι: Νάγκι, Γιαννούτσος, Σιμόν, Τζανδάρης, Μαρτίνεθ, Τσούκαλος, Μάλτσι, Χατζηεμμανουήλ, Κοντονίκος, Λαμπρόπουλος.