Φιλική ήττα του Ολυμπιακού από την Φενέρ με 3-2 στην Τουρκία

Προβλήματα στην αμυντική λειτουργία έδειξε ο Ολυμπιακός στην φιλική ήττα από την Φενέρμπαχτσε του Βίτορ Περέιρα με 3-2 επί τουρκικού εδάφους.

Ο Σο άνοιξε με κεφαλιά το σκορ για τους Τούρκους μόλις στο 11ο λεπτό του ματς , ενώ στο επόμενο λεπτό η Φενέρ θα μπορούσε να έχει διπλασιάσει τα τέρματά της πάλι με τον Σο, ωστόσο ο Ρομπέρτο αντέδρασε επιτυχώς.

Στο 25΄ ο Χάρα βρέθηκε μόνος απέναντι στον αντίπαλο γκολκίπερ έπειτα από πάσα του Μπουχαλάκη και κέρδισε πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Φορτούνης στο 26΄.

Στο 32΄ οι Τούρκοι πήραν ξανά το προβάδισμα στο σκορ. Μια πάσα του Κιέρ στην πλάτη της άμυνας δεν αντιμετωπίστηκε σωστά, ο Φερναντάο πήρε το ριμπάουντ και σημείωσε το 2-1.

Στο 65΄ ο Ουίγκαρ με κεφαλιά νίκησε τον Ρομπέρτο και έκανε το 3-1 για την ομάδα του Περέιρα, με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει αισθητά στην συνέχεια.

Στο 89΄ υποδέχθηκε την μπάλα από τον Ντοσεβί και με ένα ψύχραιμο τελείωμα έκανε το 3-2 για τον ΟΣΦΠ που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ολυμπιακός (Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Βούρος, Μαζουάκου (46′ Σαλίνο), Μπουχαλάκης (67′ Τζανδάρης), Ζντιέλαρ (46′ Κασάμι), Φορτούνης (67′ Κολοβός), Ντουρμάζ (46′ Ντοσεβί), Πάρντο, Χάρα (73′ Χάρα).

Φενέρμπαχτσε (Περέιρα): Bολκάν, Γιοκχάν (63′ Κάντλετς), Άλβες (63′ Σενέρ), Κιέρ (55′ Μπα), Χασάν Αλί, Σόουζα (63′ Χόλμεν), Τοπάλ (46′ Μεϊρέλες), Ντιέγκο (63′ Ουίγκαρ), Σο (63′ Στοχ), Νανί (63′ Κράσιτς), Φερναντάο (77′ Χακάν).

Γκολ: 26′ πεν. Φορτούνης, 89′ Ντομίνγκες / 11′ Σο, 32′ Φερναντάο, 65′ Ουίγκαρ

Κάρτες: 67′ Κασάμι / 13′ Νανί, 25′ Βολκάν