Έβαλε τρικλοποδιά και στην ΑΕΚ ο Πανιώνιος!

By lamianow Add a Comment
6 Min Read

Μετά τον Ολυμπιακό, ο Πανιώνιος έκανε ζημιά και στην ΑΕΚ! Αυτή την φορά οι παίκτες του Μιλόγεβιτς άντλησαν ενέργεια απ’ την γεμάτη Νέα Σμύρνη κι έκοψαν απότομα (1-1) με τον Μασούρα την φόρα της Ένωσης, που είχε προηγηθεί.

Καλύτερη η ομάδα του Χιμένεθ στο πρώτο ημίχρονο, δεν τσίμπησε από την πίεση των γηπεδούχων και διατήρησε την ηρεμία της. Στο 38΄ ο Μάνταλος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Οικονόμου-Ρισβάνη, έβγαλε κάθετα στον Αραούχο κι αυτός με εξαιρετικό τελείωμα «πάγωσε» το γήπεδο ανοίγοντας το σκορ.

Οι κυανέρυθροι ήταν αρκετά ζωηροί μετά την επιστροφή τους από τα αποδυτήρια κι εκμεταλλεύτηκαν την αδυναμία της Ένωσης να «παγώσει» τον ρυθμό. Αφού προειδοποίησαν, στη συνέχεια βρήκαν απάντηση με το γκολ του Μασούρα (59’) ύστερα από όμορφη σέντρα του Βλάχου. Το ματς είχε πολλές ευκαιρίες μέχρι το φινάλε με τις δύο ομάδες να παλεύουν μέχρι τέλους για τη νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε απόλυτα στην ΑΕΚ που προηγήθηκε με τον Αραούχο στο 38’, στο δεύτερο ο Πανιώνιος ισορρόπησε, ισοφάρισε με τον Μασούρα στο 60’ και θα μπορούσε ακόμη και να πάρει το ματς χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες. Τελικά η ΑΕΚ δεν «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο τη νίκη, στην επανάληψη ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να το γυρίσει και εν τέλει οι δυο ομάδες έμειναν στο 1-1. Ένα αποτέλεσμα που ευνοεί τον Ολυμπιακό ο οποίος πλέον έχει απόσταση ασφαλείας 6 βαθμών από τον Πανιώνιο, ο οποίος πάντως εδραιώνεται στην 5άδα. Αντίθετα η ΑΕΚ άφησε δυο βαθμούς στη Νέα Σμύρνη και είναι τώρα έκτη στο πρωτάθλημα.

Το ματς

Απόλυτη κυρίαρχος ήταν η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 0-1 χάρη το γκολ του Αραούχο στο 38’. Η Ένωση με το 4-3-3 του Χιμένεθ είχε «κλειδώσει» το κέντρο, είχε την κατοχή, την κυκλοφορούσε τη μπάλα με κοντινές και σίγουρες πάσες, άλλαζε πλευρές, ενώ έπαιζε και από τον άξονα. Ο Γιόχανσον έβγαινε ως κρυφός φορ ουκ ολίγες φορές. Από το 13’ και μετά η ΑΕΚ είχε πάρει τα ηνία του αγώνα. Στο 16’ αφού πρώτα άλλαξαν τη μπάλα οι Αραούχο και Μάνταλος, ο τελευταίος πέρασε στον Γιόχανσον το πλασέ του οποίου κόντραρε στον Οικονόμου και κατόπιν μπλόκαρε ο Γιαννιώτης. Τρία λεπτά μετά χάθηκε τεράστια ευκαιρία για την Ένωση. Ο Ντίντακ πέρασε στον Αραούχο, το σουτ του Αργεντινού κόντραρε, στρώθηκε η μπάλα στον Γιόχανσον ο οποίος πριν σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής είδε τον Τασουλή με σωτήριο τάκλιν να διώχνει σε κόρνερ. Ενώ η ΑΕΚ συνέχιζε να πιέζει ψηλά και να κλέβει μπάλες στο 38’ κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Ήταν το λάθος του Ρισβάνη, ο Μάνταλος πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, πέρασε την κάθετη στον Αραούχο ο οποίος με διαγώνιο αριστερό σουτ την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 0-1. Ο Πανιώνιος ήταν εγκλωβισμένος επιθετικά και είχε μόνο ένα σουτ με τον Μπεν στο 6’ που έφυγε πολύ άουτ, ενώ έχασε στο 45’ και τον τραυματισμένο Φούντα, τη θέση του οποίου πήρε ο Γεσίλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος μπήκε πιο επιθετικά στο γήπεδο και είδε δυο σουτ με τον Γεσίλ στο 51’ και στο 57’ που το ένα έφυγε άουτ και το άλλο μπλόκαρε εύκολα ο Μπάρκας. Η πίεση του Πανιωνίου είχε αποτέλεσμα στο 60’, κάνοντας με τον Μασούρα το 1-1. Ήρθε η ατομική προσπάθεια του Βλάχου από δεξιά, έκανε εξαιρετική σέντρα στο δεύτερο δοκάρι εκεί ήταν ο Μασούρας που με κεφαλιά στην απέναντι γωνία έφερε το ματς στα ίσια.

Η ΑΕΚ έβγαλε πίεση στην πορεία για ένα δεκάλεπτο και στο 65’ μετά από γέμισμα του Ντίντακ, λάθος γύρισμα του Οικονόμου, ο Γιαννιώτης με το στήθος τη διώχνει όχι μακριά σουτ δύσκολο του Μάνταλου άουτ η μπάλα. Στο 68’ σουτ του Αραούχο έφυγε κόρνερ και ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Αϊντάρεβιτς. Ο Πανιώνιος στο 72’ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία όταν βγήκε η κάθετη στον Μπεν, με τον Μπάρκα να βγαίνει και να διώχνει με τα πόδια. Ο Χιμένεθ ρίσκαρε με τις αλλαγές του περνώντας στο ματς τον Αλμέιδα αντί του Λάζαρου αρχικά, κατόπιν τον Μπακασέτα αντί του Αραούχο και τέλος τον Πέκχαρτ αντί του Αϊντάρεβιτς. Στο 88’ ο Πανιώνιος έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει το ματς όταν ο Μεγάλη ο Γεσίλ περασε από τον Κολοβέτσιο πολύ εύκολα, γύρισε στο πέναλτι στον Ταπόκο ο οποίος καθυστέρησε, βγήκε ο Μπάρκας, μπήκε μπροστά του και έβγαλε το σουτ. Και η ΑΕΚ όμως είχε τη στιγμή της όταν στο 90’ η κεφαλιά του Αλμέιδα έφυγε λίγο άουτ.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Γιαννιώτης, Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (79’ Ταπόκο), Μασούντ, Φούντας (45’ Γεσίλ), Μπεν (90+1 Γκιοατά)

ΑΕΚ: Μπάρκας, Κολοβέτσιος, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς (83’ Πέκχαρτ), Χριστοδουλόπουλος (66’ Αλμέιδα), Μάνταλος, Αραούχο (79’ Μπακασέτας)