Europa League: Πετούσε “φωτιές”! Ατρόμητη… τριάρα μέσα στη Στοκχόλμη

Ένας εκπληκτικός Ατρόμητος πέρασε σαν… σίφουνας από την Στοκχόλμη διαλύοντας 3-1 την ΑΪΚ και μόνο με αυτοκτονία θα χάσει την πρόκριση για τα πλέι οφ του Europa League – Ήρωας ο Γκορμπούνοφ, που απέκρουσε πέναλτι.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε.. ονειρεμένα για τον Ατρόμητο, αφού βρέθηκε να προηγείται πολύ νωρίς με 2-0! Μόλις στο 4′ οι Περιστεριώτες κατάφεραν να φτάσουν στον αρχικό τους στόχο, αφού η κοντινή κεφαλιά του Ναπολεόνι έκανε το 1-0 για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου. Η συνέχεια ήταν το ίδιο εντυπωσιακή, αφού ο Μαρσελίνιο διπλασίασε -με διαγώνιο σουτ στο 16′- τα τέρματα των “κυανόλευκων”, δίνοντας τους μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.

Η Ελληνική ομάδα κατάφερε να μην απειληθεί σοβαρά μέχρι το 30λεπτο (πέρα από κάποια μακρινά σουτ) εμφανίστηκε πολύ… διαβασμένη -με ένα φανταστικό Πίτου Γκαρσία- ενώ είχε και άλλες καλές στιγμές για να φτάσει σε ένα ακόμα τέρμα. Πάντως στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν και έχασαν πολύ καλή ευκαιρία στο 39′ για να μειώσουν, με το σουτ του Πάβεϊ να περνά άουτ

Το δεύτερο ημίχρονο είχε μια απίστευτη φάση για τον Ατρόμητο. Ο διαιτητής έδωσε ανεξήγητο πέναλτι στην ΑΪΚ (στη φάση έγινε επιθετικό στον Γκορμπούνοφ), αλλά ο Λευκορώσος πορτιέρε κράτησε το μηδέν με εντυπωσιακό τρόπο (50′). Οι Περιστεριώτες έχασαν καλή ευκαιρία στο 62′ με το σουτ Κιβρακίδη, που όμως στη συνέχεια έκανε χέρι και πέναλτι. Την… εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Γκοϊτόμ, μειώνοντας σε 2-1 και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Η ομάδα του Γρηγορίου πιέστηκε και μάλιστα στο 74′ ο Γκορμπούνοπφ έκανε νέα μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Γιόχανσον. Δυο λεπτά αργότερα ο Μαρσελίνιο έχασε τεράστια ευκαιρία για το 3-1, αλλά στο 79′ κέρδισε το πέναλτι και την αποβολή του Σανκό, με τον Ούμπιδες να διαμορφώνει το τελικό 3-1, σκορ που δίνει στην ελληνική ομάδα σκορ πρόκρισης πρόκρισης.

Οι συνθέσεις:

ΑΙΚ: Κάλγκρεν, Άλεξ, Σάντμπεργκ, Γιόχανσον, Πέιβι, Μπλόμπεργκ (46’ Ελίασον), Ετούχου, Οφόρι, Ισιζάκι, Μπανγκουρά, Μπρούσταντ (46’ Γκοϊτόμ).

Στον πάγκο: Νίκολιτς, Χάουκσον, Λούντολμ, Σαλέτρος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Μπίτολο, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κιβρακίδης, Πίτου Γκαρσία (78’ Εμπόου), Γοδόι, Ουσέρο, Μαρσελίνιο (86’ Μπρίτο), Ούμπιντες, Ναπολεόνι (90’+3 Μπάλλας).

Στον πάγκο: Μπάρκας, Κούρος, Θεολόγου, Λε Ταλέκ.