Eurocup: Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης – ΠΑΟΚ: 76-66

2 Min Read

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την πρώτη του ήττα στο Eurocup, καθώς έχασε στην Αγία Πετρούπολη από την Ζενίτ με 76-66.

Ο ΠΑΟΚ έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο παιχνίδι και προηγήθηκε 2-9, προτού συμπληρωθεί το 3ο λεπτό του αγώνα, γεγονός που ανάγκασε τον Karasev, να κάνει δύο αλλαγές και να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο (4-11). H Ζενίτ μείωσε 8-11 στο 5ο λεπτό και ισοφάρισε 13-13 (7΄), για να προηγηθεί 16-13 στο 8ο λεπτό και 18-15 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Αν και βρέθηκε στο -5 (20-15) ο ΠΑΟΚ, με σερί 2-8 και 2/2 τρίποντα από Βασιλειάδη και Μαργαρίτη, προηγήθηκε ξανά (22-23) και έμεινε μπροστά στο σκορ ως τα μισά τη δεύτερης περιόδου (24-25 στο 15’). H Ζενίτ κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα και με τρεις πόντους (32-29) στη λήξη του ημιχρόνου.

Η Ζενίτ προηγήθηκε 36-29 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με σερί 4-0, αλλά o ΠΑΟΚ ισοφάρισε 36-36, με τον Hatcher να είναι ο πρώτος παίκτης που έφτασε τους 10 πόντους. Στο 27’ η Ζενίτ ξέφυγε για πρώτη φορά με 10 (50-40), αλλά ο ΠΑΟΚ έμεινε στο παιχνίδι και με τρίποντο του Δέδα στη λήξη της τρίτης περιόδου μείωσε 56-50.

Με τον Hatcher να φτάνει τους 17, ο ΠΑΟΚ μείωσε 58-57 στο 33’, αλλά η Ζενίτ βρήκε τον τρόπο να ανοίξει την διαφορά και να προηγηθεί με 10 (67-57 στο 35’15’’). Ο ΠΑΟΚ έκανε προσπάθεια να μειώσει και να γυρίσει το παιχνίδι, έριξε τη διαφορά στους 8 (72-64) στο 39ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και έκανε την πρώτη του ήττα στη διοργάνωση.

Τα Δεκάλεπτα: 18-15, 32-29, 56-50, 76-66

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ: Antipov 4, Timma 9, Koshcheev 9 (1), komissarov, Toolson 9 (1), Vikhriv 12, Pushkov 1, Kappukhin, Dowdell 15, Valiev 11, Landry 4, Golovin.

ΠΑΟΚ: Tepic 6, Βασιλειάδης 8 (2), Κακαρούδης, Τσόχλας, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 6 (1), Duvnjak 7 (1), Markovis 6, Hatcher 19 (2), Balaban 9.