Εθνικό… “ξεκεφάλιασμα”!

Lamianow.gr
4 Min Read

Η Εθνική Ελλάδος έδωσε το μάθημά της στο γήπεδο στους προκλητικούς Σκοπιανούς νικώντας με 85-65 ξεκινώντας ιδανικά την προσπάθειά της στον τρίτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ που λαμβάνει χώρα στο Ζάγκρεμπ.

Στην εξέδρα οι Σκοπιανοί προκαλούσαν από το ξεκίνημα στις εξέδρες, αλλά η εμφάνιση της ομάδας του Φώτη Κατσικάρη δεν τους άφησε περιθώρια για να αμφισβητήσουν την ανωτερότητά της Ελλάδας σε κανένα σημείο πέρα από τα πρώτα τρία λεπτά.

Η εξέλιξη του αγώνα

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα για την Εθνική στον πρώτο της αγώνα για το 39ο Ευρωμπάσκετ… Οι Σκοπιανοί έχοντας και τη στήριξη του κόσμου τους που ήταν σαφώς περισσότερος από τους Έλληνες μπήκαν δυνατά κι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη προηγήθηκαν στο 3’ με 7-1 αναγκάζοντας τον Φώτη Κατσικάρη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Οι οδηγίες του έπιασαν τόπο καθώς η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Οι διεθνείς βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση ενώ βελτιώθηκαν αισθητά στην άμυνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 18-2 και να προηγηθούν με διψήφια διαφορά (19-9) για να κλείσει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με 23-16 για την «Επίσημη Αγαπημένη».

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με άσχημο τρόπο για την Ελλάδα κι αυτό διότι ο Γιάννης Μπουρούσης αποχώρησε κι έβαλε πάγο στο πόδι του, προσθέτοντας έναν αγωνιστικό «πονοκέφαλο» στον Φώτη Κατσικάρη.

Ακολούθησαν τρία σερί τρίποντα των Σκοπιανών οι οποίοι  από το… πουθενά μπήκαν στο κόλπο μειώνοντας στον πόντο (25-26) στο 15’. Η είσοδος του Κώστα Σλούκα στο γήπεδο βοήθησε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να πάρει ξανά τα ηνία του αγώνα και να ξεφύγει ακόμα και με οκτώ πόντους (28-36) για να κλείσει τελικά το πρώτο ημίχρονο με τον φωτεινό πίνακα του γηπέδου να γράφει 38-31 για την Εθνική μας.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καρμπόν της εικόνας του πρώτου ημιχρόνου. Η Εθνική είχε τον έλεγχο αλλά της έλειπε αυτό το… κάτι για να ξεφύγει και να φτάσει σε μία εύκολη νίκη.

Κάπως έτσι στο 30’ η διαφορά ήταν μόλις στους εννιά πόντους (59-50) εξαιτίας των πολλών λαθών των διεθνών.

Η τελευταία περίοδος όμως ήταν μία εντελώς διαφορετική υπόθεση. Η «γαλανόλευκη» μπήκε έτοιμη για να ξεφύγει και να «καθαρίσει» τον αγώνα. Αρχικά με επιμέρους σκορ 7-2 ξέφυγε (66-52) και 71-57 στο 35’ με τους Σκοπιανούς να παλεύουν με αδόκιμο τρόπο για να μείνουν κοντά στο σκορ.

Όσο κυλούσε η ώρα το συγκρότημα του Κατσικάρη ξέφευγε όλο και περισσότερο για το τελικό 85-65 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους Έλληνες στις εξέδρες.

Δεκάλεπτα: 16-23, 31-38, 50-59

Σκόπια (Σρμπινόφσκι): Μπρτσκοφ, Ιλιέφσκι 5 (1), Σοκόλοφ, Κοστόσκι 20 (4), Στογιανόφσκι Β. 13 (2), Στογιανόφσκι Ντ. 5 (1), Σιμονόφσκι 6 (2), Μλαντενόφσκι, Τραϊκόφσκι 6, Γιουρόφσκι 3, Χέντριξ 2, Σαμαρτζίσκι 5

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16, Ζήσης 3 (1), Σπανούλης 10 (1), Καλάθης 7 (1), Περπέρογλου, Σλούκας 9 (1), Καϊμακόγλου 2, Κουφός 11, Πρίντεζης 18 (1), Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 9