Έστησε “πάρτι” απέναντι στην Κέρκυρα (5-0) με το μυαλό στον Ολυμπιακό

lamianow Add a Comment

Η ΑΕΚ κέρδισε με 5-0 την Κέρκυρα έχοντας MVP τον Μπακασέτα (σκόραρε δις), “κλείδωσε” την είσοδο της στα πλέι οφ και πάει στον ημιτελικό Κυπέλλου απέναντι στον Ολυμπιακό με την καλύτερη ψυχολογία.

Η Ένωση μπήκε με σκοπό να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι απέναντι στην Κέρκυρα ώστε να κάνει συντήρηση δυνάμεων για τον ημιτελικό που έρχεται την Μ. Πέμπτη με τον Ολυμπιακό.

Οι “κιτρινόμαυροι” δείξαν από την αρχή τις προθέσεις τους στον αγώνα και μόλις στο πρώτο λεπτό απείλησαν με σουτ του Γκάλο που πέρασε λίγο έξω.

Στο 22΄ ήρθε και το πρώτο τέρμα για την Ένωση με τον Μπακασέτα να ανοίγει το σκορ έπειτα από εξαιρετική ενέργεια του Βάργκας που πέρασε τρείς παίχτες και έδωσε έτοιμο γκολ στον συμπαίχτη του αφιερώνοντας το στον άτυχο Λαμπρόπουλο που μεσοβδόμαδα έπαθε ρίξη χιαστών.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη καθώς οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ είχαν σκοπό να ευχαριστήσουν τον κόσμο που ηρθε στο γήπεδο να τους παρακολουθήσει. Ο Γαλανόπουλος στο 32΄ μπήκε στην περιοχή αλλά αστόχησε σε τετ α τετ απέναντι στον Κουτζαβασίλη.

Ότι δεν έκανε ο νεαρός άσσος το έκανε λίγα λεπτά αργότερα ο Τόμας Πέκχαρτ που μετά την ωραία σέντρα του Γκάλο έκανε το 2-0 με κεφαλιά.

Οι γηπεδούχοι δεν έριξαν τον ρυθμό τους και μόλις στην επόμενη φάση πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Ντίντακ να διαμορφώνει το 3-0 για την ομάδα του.

Το ημίχρονο τελείωσε κάπως έτσι με την ομάδα του κ. Γρηγορίου να μην έχει κάνει τελική στο τέρμα του Ανέστη.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως το πρώτο με την ΑΕΚ να πετύχαινει και τέταρτο γκολ μόλις εννιά λεπτά μετά τη σέντρα. Ο Γκάλο βγήκε από δεξιά, έκοψε για τον Γαλανόπουλο με τον τελευταίο πασάρει στον Μπακασέτα πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Οι Κερκυραίοι στη συνέχεια προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο τέρμα με την πρώτη τελική της να πραγματοποιείται στο 55΄ έπειτα από άστοχο σούτ του Ανδρεόπουλου.

Το “κερασάκι στην τούρτα” για την Ένωση μπήκε με τον Πέκχαρντ που έκανε το 5-0 με ακόμα μία κεφαλιά στήνοντας “πάρτι” απέναντι στην Κέρκυρα.

Το παιχνίδι μετά το 75΄ δεν είχε ρυθμό μένοντας το 5-0, με την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ να “κρατάει” δυνάμεις για τον ημιτελικό της ερχόμενης εβδομάδας.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Γαλανόπουλος, Γιόχανσον, Βάργκας, Πατίτο, Μπακασέτας, Πέκχαρτ
Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Ζαραδούκας, Σιόντης, Ιωάννου, Βενέτης, Νίκιτς, Σπίνουλας, Ζορμπάς, Κόντος, Γεωργακόπουλος, Επστάιν

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος