Έσπερος Λαμίας-Άρης Νίκαιας 67-56: 3Χ3 και συνεχίζει…(pics)

lamianow Add a Comment

Την τρίτη νίκη του σε τρία παιχνίδια πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής στο Χαλκιοπούλειο ο Έσπερος Λαμίας. Η μοναδική ομάδα μπάσκετ της Λαμίας σε εθνικές κατηγορίες, κυριάρχησε στην αναμέτρηση και επιβλήθηκε με 67-56 του Άρη Νίκαιας. Ήταν η 3η νίκη για τον Έσπερο μετά τις επικρατήσεις με Προμηθέα Χαλανδρίου και Πόλι Καλλιθέας.

35

O Έσπερος μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με όπλο την άμυνα του πήρε προβάδισμα 18-11 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη παρουσίασαν αδυναμία στα αμυντικά ριμπάουντ, ωστόσο ήταν αρκετά εύστοχοι, διατηρώντας το προβάδισμα (23-15, 25-17 και 28-20). Ο Άρης Νικαίας σταδιακά… ροκάνισε τη διαφορά, φτάνοντας στο -5 (29-24), ωστόσο, ένα καλάθι δύο πόντων και ένα τρίποντο του Μάνθου Σοφογιάννη έστειλαν τον Έσπερο για πρώτη φορά στο παιχνίδι στους +10 (34-24). Κάπου εκεί ωστόσο, οι γηπεδούχοι… μπλόκαραν επιθετικά. Εκμεταλλευόμενοι λοιπόν την κακή αμυντική τους λειτουργία, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, καταφέρνοντας να πάνε στο ημίχρονο με το σκορ στο 34-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης Νίκαιας μείωσε στον πόντο (36-35). Ο Ζαχαράκης είχε την λύση. Με δικά του τρίποντα η Λαμιώτικη ομάδα άνοιξε το σκορ στο (42-37) και διατήρησε ένα προβάδισμα ως το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου. Το 55-48 στο φινάλε της 3ης περίοδου έδειξε το… νικητή. Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά της γηπεδούχου έφτασε στο +13 (65-52) και στα τελευταία λεπτά ο Έσπερος έκανε… συντήρηση. Το τελικό 67-56 κρίνεται δίκαιο.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα της Λαμίας εκτός έδρας με τον ΟΦΗ.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 34-30, 55-48, 67-56

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γ. Σοφογιάννης): Ρόκας 3, Φραγκιαδάκης, Σέττος 11 (1), Αργύρης, Στογίλκοβιτς 3 (1), Παναγιωτίδης 9 (1), Φύκας Π. 3 (1), Σοφογιάννης Μ. 5 (1), Ζαχαράκης 18 (5), Τσαπούρνας, Παπαργυρόπουλος 9.

Ρεπό: Πόλις Καλλιθέας

Η επόμενη αγωνιστική (5η αγωνιστική, 13/11): Λοκρός Αταλάντης- Πεντέλη, Σαντορίνη – Κάδμος, Πανναξιακός – Προμηθέας Χαλανδρίου, ΟΦΗ – Έσπερος Λαμίας, Άρης Νικαίας – Πόλις Καλλιθέας, Διαγόρας Δρυοπιδέων – Νίκη Αμαρουσίου.
Ρεπό: Ιπποκράτης Κω

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες): Πεντέλη 8, Κάδμος 8, Ιπποκράτης 8, Νίκη Αμαρουσίου 6, Άρης Νικαίας 6, Έσπερος Λαμίας 6, ΟΦΗ 6, Διαγόρας Δρυοπιδέων 5, Πόλις 4, Πανναξιακός 4, Προμηθέας Χαλανδρίου 4, Σαντορίνη 4, Λόκρος 4.
Ρεπό: Πόλις Καλλιθέας (4).