Έσπασε η “κατάρα” για την Βραζιλία (video)

lamianow Add a Comment
4 Min Read

Ο Νεϊμάρ πήρε από το χέρι τη Βραζιλία και την οδήγησε στην κατάκτηση του πρώτου χρυσού μεταλλίου κόντρα στη Γερμανία μέσω της διαδικασίας των πέναλτι (κ.δ.-παρ. 1-1, πεν. 5-4)! Ο αγώνας ήταν καθηλωτικός και προσέφερε πολλές συγκινήσεις, όμως για να μάθουμε τους Χρυσούς Ολυμπιονίκες έπρεπε να πάμε στη «ρώσικη ρουλέτα». Εκεί, ο Βραζιλιάνος σταρ ξόρκισε το κακό απέναντι στο γερμανικό δαίμονα σε μια άτυπη ρεβάνς του 1-7 στο Μπέλο Οριζόντε, αλλά και την κατάρα του Μαρακανά που κρατούσε από το 1950 σε ένα αγώνα για το παγκόσμιο κόντρα στην Ουρουγουάη!

Πλέον, η «Σελεσάο» αριθμεί έξι Ολυμπιακά μετάλλια και με αυτό το χρυσό έχει κατακτήσει όλες τις επίσημες διοργανώσεις της FIFA. Μέχρι τώρα είχε πανηγυρίσει τρία αργυρά και δύο χάλκινα, ενώ για την ομάδα του Χρούμπες αυτό ήταν το πρώτο αργυρό, καθώς μέχρι στιγμής είχε δύο χάλκινα (1964, 1988).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα δραστήριες, όμως δεν μπορούσαν, αρχικά, να απειλήσουν ουσιαστικά. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για τους Γερμανούς στο 11’, όταν το εξαιρετικό σουτ του Μπραντ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ουέβερτον. Η φάση αυτή θορύβησε τη «Σελεσάο», η οποία πήρε τον έλεγχο και στο 27’ άνοιξε το σκορ. Ο Νεϊμάρ έστησε τη μπάλα έξω από την περιοχή και με εξαιρετική εκτέλεση έγραψε το 1-0 στέλνοντας την στο «Γ» του Χορν.

Παρά το γκολ και τη βραζιλιάνικη κατοχή, η «Νάσιοναλ Μανσάφ» άγγιξε, ξανά, το γκολ στο 35’ σε κεφαλιά του Σβεν Μπέντερ, η οποία κατέληξε, επίσης, στο οριζόντιο δοκάρι έπειτα από φάουλ του Μπραντ. Μάλιστα, στο 42’ ο Ουέβερτον σταμάτησε την προσπάθεια του Μέιερ διατηρώντας εξαιρετικά το 1-0 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Αρκετή διάθεση και στο δεύτερο μέρος από τα δύο εθνικά συγκροτήματα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι απειλούσαν, όπως και οι οικοδεσπότες, αλλά οι πρώτοι δικαιώθηκαν, τελικά, στο 59’. Ο Τόλιαν τροφοδότησε από τα δεξιά τον Μέιερ και ο αρχηγός έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της βραζιλιάνικης εστίας για το 1-1 παγώνοντας το «Μαρακανά». Τα λεπτά περνούσαν και το τελευταίο τέταρτο ήταν της Βραζιλίας που πάλευε στα 90′ να «καθαρίσει» το χρυσό μετάλλιο. Όμως, είτε ο Χορν είτε η αμυντική τετράδα των Γερμανών απεσωβούσε κάθε κίνδυνο αποτελεσματικά.

Το 1-1 οδήγησε τη συγκλονιστική αναμέτρηση στη παράταση. Εκεί, οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ σε αντίθεση με τους Γερμανούς που κατέβασαν ταχύτητα και έδειχναν να πηγαίνουν τον αγώνα στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, όλοι ευστόχησαν στα οκτώ πρώτα, όμως ο Πέτερσεν ήταν ο μοιραίος, με τον Ουέβερτον να αποκρούει και τον Νεϊμάρ να ευστοχεί στο νικητήριο για το 5-4!

ΠΕΝΑΛΤΙ: Γκίντερ (0-1), Αουγκούστο (1-1), Γκνάμπρι (1-2), Μαρκίνιος (2-2), Μπραντ (2-3), Ραφίνια (3-3), Σούλε (3-4), Λουάν (4-4), Πέτερσεν (απόκρουση), Νεϊμάρ (5-4).

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Μισάλε): Ουέβερτον, Ζέκα, Μαρκίνιος, Κάιο, Σάντος, Ουάλας, Αουγκούστο, Γκαμπιγκόλ (70’ Φελίπε Άντερσον), Ζεσούς (95’ Ραφίνια), Λουάν, Νεϊμάρ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χρούμπες): Χορν, Τόλιαν, Κλόστερμαν, Γκίντερ, Σούλε, Μπέντερ Λ. (67’ λ.τρ. Πρέμελ), Μπέντερ Σ., Μπραντ, Μέιερ, Γκνάμπρι, Σέλκε (76’ Πέτερσεν).