Ερμής Σχηματαρίου-Έσπερος Λαμίας 81-94: Toυ την έσπασε και φουλάρει για τίτλο και άνοδο!

Kάνοντας πιθανότατα και το καλύτερο παιχνίδι της σεζόν ο Έσπερος Λαμίας έφτασε μια ανάσα από τον τίτλο και την άνοδο στην Γ Εθνική. Η ομάδα του Γιάννη Σοφογιάννη με σπουδαία εμφάνιση στο Σχηματάρι έσπασε την έδρα του Ερμή και πήρε προβάδισμα στις νίκες με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον πολύπειρο Μάνθο Σοφογιάννη ο οποίος με 29 πόντους και κρίσιμα καλάθια οδήγησε τον Έσπερο στην επικράτηση.Ο Γυφτονικολός με 21 πόντους ήταν ο κορυφαίος των ηττημένων που πλέον θέλουν νίκη στο Χαλκιοπούλειο προκειμένου να μείνουν “ζωντανοί” στο κόλπο της ανόδου.

ΤΟ ΜΑΤΣ
Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο με τον Έσπερο να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 2 πόντους με την λήξη του 20λεπτου.

Η περίοδος που έκρινε την συνάντηση ήταν η τρίτη αφού ο Έσπερος πάτησε γκάζι επιθετικά σκοράροντας 27 πόντους την στιγμή που “κλείδωσε” τον Ερμή στους 15. Στο 4ο δεκάλεπτο η Λαμιώτικη ομάδα  συντήρησε το σκορ παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων που επιβλήθηκαν με επιμέρους σκορ περιόδου 24-23.

Αξίζει να σημειώσουμε πως 5΄:09΄΄ πριν το τέλος του παιχνιδιού χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο Κώνστας του Ερμή Σχηματαρίου. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν και από την κερκίδα έπεσαν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο. Οι διαιτητές διέκοψαν το ματς και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ζητώντας την εκκένωση του γηπέδου. Όταν αυτό έγινε, μετά από περίπου 40 λεπτά, ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 26-22, 42-44, 57-71, 81-94.