«Ερυθρόλευκο» πάρτι δια χειρός Σπανούλη!

lamianow Add a Comment
4 Min Read

Ο Ολυμπιακός έστησε πάρτι στο ΣΕΦ με ηγέτη τον Βασίλη Σπανούλη, καθαρίζοντας την Αναντολού Εφές με 90-66 για να κάνει το 1-1 στη φετινή EuroLeague. Εκτός του αρχηγού, οι Πρίντεζης, Λοτζέσκι, Γκριν και Μπιρτς έκαναν σπουδαία δουλειά σε άμυνα και επίθεση για να πραγματοποιήσουν οι Πειραιώτες τη πρώτη φετινή νίκη. Πολύ καλό μπάσκετ ανά διαστήματα, μπλοκάροντας τους Τούρκους, οι οποίοι είδαν μόνο τον Οσμάν να ξεχωρίζει σε μια κακή βραδιά και το ρεκόρ τους να πέφτει στο 0-2.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ξεκίνησε τον αγώνα με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπιρτς, ενώ ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς επέλεξε τους Κότον, Μπράουν, Χάνεϊκατ, Γκρέιντζερ και Ντάνστον. Εξαρχής, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πεινασμένοι για το 1-1 και στο 2’ προηγήθηκαν 4-1 χάρη στον Μπιρτς. Ένα πρόβλημα στο ταμπλό του σκορ δεν σταμάτησε τους γηπεδούχους που πάτησαν «γκάζι» με μαέστρο τον Σπανούλη και εκτελεστή τον Πρίντεζη. Ο υπαρχηγός πέτυχε 14 πόντους σε μία περίοδο, ενώ ο αρχηγός μοίρασε επτά ασίστ. Στο 7’ ο Πρίντεζης σημείωσε το 17-6 από τη γωνία και ένα λεπτό αργότερα, ο Σπανούλης έγινε μόλις ο δεύτερος παίκτης που φτάνει τους 3.000 πόντους, μετά τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο, στη διοργάνωση. Η είσοδος του Οσμάν βελτίωσε, σχετικά, τους Τούρκος και η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 28-16.

Ο Τούρκος γκαρντ/φόργουορντ «ανέστησε» επιθετικά την ομάδα του Περάσοβιτς (0/11 δίποντα σε 6 λεπτά!) και σε περίπου 12 λεπτά είχε 15 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Έλληνας τεχνικός πέρασε στο παιχνίδι τους Γκριν και Λοτζέσκι που ανέλαβαν το σκοράρισμα. Οι δύο τους ανέβασαν τη διαφορά στο +19 (38-19) στο 15’ σουτάροντας από την περιφέρεια. Μάλιστα, ο Αμερικανός γκαρντ με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 41-24 στο 18’, όμως χάρη σε ένα σερί 9-0 οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο στο 41-33, έχοντας «κλειδιά» τους Οσμάν, Ερτέλ και από κοντά τον Τόμας.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι Πειραιώτες πάλευαν να «χτίσουν» νέα διαφορά και να κλειδώσουν το παιχνίδι. Αρχή με τρίποντο του Σπανούλη για το 44-33, όμως η άμυνα δεν είχε τη φρεσκάδα του πρώτου μέρους λόγω του αργού Μιλουτίνοφ. Οι δευτεραθλητές Τουρκίας μείωσαν σε 44-37 στο 22’ πιέζοντας τον Ολυμπιακού που βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Παπανικολάου. Ο Έλληνας φόργουορντ πέτυχε έξι πόντους σε δύο λεπτά και με δύο βολές του Σπανούλη έγραψαν το 53-40 στο 26’. Ο Σπανούλης  ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το 56-43, αλλά με 2:33 να απομένουν ο Γκρέιντζερ κατέβασε τη διαφορά στο -10 (59-49). Με 24 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Μιλουτίνοφ έχασε ένα θεωρητικά εύκολο άλει-ουπ και με τη λήξη της τρίτης περιόδου ένα follow του Γκρέιντζερ έγραψε το 62-53.

Κομβικός ο Μιλουτίνοφ στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου πετυχαίνοντας τέσσερις πόντους, ενώ με ένα καλάθι του Παπαπέτρου, οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στο +15 (68-53) στο 32’. Επιπρόσθετα, ο Ερτέλ αποβλήθηκε με πέντε φάουλ αφήνοντας την Εφές με τον, εκτός κλίματος αγώνα, Κότον για οκτώ λεπτά. Παρ’ όλα αυτά, ο Οσμάν από τα επτά μέτρα έφτασε τους 20 πόντους μειώνοντας σε 70-58 στο 33’, όμως ο Λοτζέσκι απάντησε για το 75-58. Με ένα πεντάλεπτο να απομένει, ένα νέο γκολ-φάουλ του Γκριν και δύο βολές του Παπαπέτρου σημείωσαν το καθοριστικό 80-60 βάζοντας «φωτιά» στις κερκίδες. Τα υπόλοιπα λεπτά αποδείχθηκαν διαδικαστικά, με τους Πρωταθλητές Ελλάδος να φτάνουν στην άνετη επικράτηση με 90-66 κερδίζοντας ένα ακόμα ζεστό χειροκρότημα.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 41-33, 62-53, 90-66.