Επιβλητικός ο ΠΑΟΚ, “πάτησε” τη Λιμόζ! Πρώτη νίκη στο “Last 32” του Eurocup

5 Min Read

Την πρώτη του νίκη στο “Last 32” του Eurocup πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ στο “Παλατάκι”, επικρατώντας της Λιμόζ με 88-75 για την 2η αγωνιστική του ομίλου.

Με κορυφαίους τους Βασιλειάδη (15π.), Μάρκοβιτς (17π.) και Σχορτσανίτη (19π.), ο Δικέφαλος επιβλήθηκε της γαλλικής ομάδας κάνοντας το 1-1 στον όμιλο για τη φάση των “32” της διοργάνωσης και υποχρεώνοντας την αποψινή του αντίπαλο στο 0-2, νικώντας την μάλιστα και με σημαντική διαφορά που ίσως παίξει ρόλο στην υπόθεση πρόκριση.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση “χτίζοντας” διαφορά άνω των 10 πόντων από το πρώτο ημίχρονο. Οι “λιμουζό” μείωσαν στο -3 στα μισά της τρίτης περιόδου προσπαθώντας να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα. Μάλιστα σε εκείνο το σημείο οι “ασπρόμαυροι” έχασαν τον Σχορτσανίτη, που ήταν ο κορυφαίος του ματς, καθώς κάθισε για περίπου 10 λεπτά στον πάγκο φτάνοντας τα 4 φάουλ. Ωστόσο, με Βασιλειάδη και Χάτσερ να “πυροβολούν” και τον Μάρκοβιτς να προσδίδει σταθερότητα, ο ΠΑΟΚ ανέβασε και πάλι τη διαφορά και κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ μέχρι το φινάλε, όντας επιβλητικός.

Πολύ καλή απόδοση είχαν και οι Χάτσερ (14π.) και Τέπιτς (13π.) για τους νικητές, που όταν χρειάστηκε έδωσαν λύσεις επιθετικά στο σκοράρισμα.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες στα πρώτα λεπτά. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο όσο κυλούσε ο χρόνος στην πρώτη περίοδο έπαιζε συνεχώς με τον Σχορτσανίτη, με τον “Big Sofo” να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες και να προσφέρει πόντους και λύσεις στην άμυνα για τον Δικέφαλο. Επίσης, χρέωνε με φάουλ τους αντιπάλους του που δεν μπορούσαν να τον σταματήσουν όταν έπαιρνε τη μπάλα κάτω από το καλάθι, ενώ μοίραζε και ασίστ. Αρκετά «ζεστός» ήταν και ο Βασιλειάδης όσο περνούσε η ώρα, ευστοχώντας και σε σημαντικά σουτ τριών πόντων.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 24-19, ενώ ο ΠΑΟΚ μπήκε ακόμη καλύτερα στην δεύτερη περίοδο και μεγάλωσε το προβάδισμά του. Οι «ασπρόμαυροι» αύξησαν τη διαφορά τους στο +11 και όντας αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση διατήρησαν το ευρύ προβάδισμά τους μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, καθώς το δεύτερο δεκάλεπτο τελειώσει με τη διαφορά στους 11 (47-36). Επιπλέον, σημαντικό ήταν και το γεγονός πως είχε αρχίσει να βρίσκει ρυθμό στο σκοράρισμα και ο Ουίλιαμ Χάτσερ.

Στην τρίτη περίοδο το ματς έγινε ακόμη πιο «ανοιχτό». Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε διατηρώντας το προβάδισμα όμως όσο κυλούσε ο χρόνος η Λιμόζ βελτιώθηκε και «μάζεψε» τη διαφορά. Οι Γάλλοι με επιμέρους σκορ 3-13 μείωσε σε 52-49 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε και το τέταρτο φάουλ του Σοφοκλή Σχορτσανίτη που ήταν ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος ωστόσο ανέβασε και πάλι την απόδοσή του και ξέφυγε ξανά στο σκορ. Μάλιστα, έκλεισε ιδανική την τρίτη περίοδο με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Χάτσερ και Βασιλειάδη που έστειλαν τη διαφορά στο +14 (73-59).

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου συνέχισε το εντυπωσιακό σερί της και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (12-0), φτάνοντας στο +18 (77-59). Οι «Λιμουζό» προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου μείωσαν σε 81-69. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο στη συνέχεια έπαιξε καλή άμυνα και διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά του, υπερασπίζοντας τη διαφορά που είχε «χτίσει» και φτάνοντας στην πρώτη του νίκη στο “Last 32” του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 47-36, 73-59, 88-75.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 13 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 15 (3), Κακαρούδης, Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης, Κώττας 3, Σχορτσανίτης 19, Ντούβνιακ 4, Μάρκοβιτς 17 (1), Χάτσερ 14 (1).

Λιμόζ (Μπιλμπά): Σαφάρτζικ 9 (3), ΜακΚάλεμπ 16 (2), Βοσιεκόφσκι 2, Ντάνιελς 9, Γκάτενς 3 (1), Βέστερμαν 4, Πέιν 10, Καμαρά, Τραορέ 18, Ντιαβαρά 4, Ζερμπό.

Συνολική στατιστική

ΠΑΟΚ: 88 πόντοι, 13/19 βολές (68%), 27/42 δίποντα (64%), 7/22 τρίποντα (31%), 36 ριμπάουντ (29-7), 12 κλεψίματα, 12 λάθη, 23 ασίστ, 22 κερδισμένα φάουλ, 112 ranking.

Λιμόζ: 15/16 βολές (93%), 21/39 δίποντα (53%), 6/18 τρίποντα (33%), 25 ριμπάουντ (21-4), 7 κλεψίματα, 15 λάθη, 14 ασίστ, 21 κερδισμένα φάουλ, 74 ranking.