Επιβλητικό πέρασμα της ΑΕΚ 1-3 από το Βόλο

4 Min Read

Oι παίκτες του Καρέρα ουσιαστικά καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο μέρος, ενώ το τρίτο γκολ ήρθε λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και κλείδωσε το διπλό για τους κιτρινόμαυρους.

Η ΑΕΚ ήταν τακτικά εξαιρετική με τρεξίματα και σωστό πρέσινγκ ψηλά από τα πρώτα λεπτά του ματς. Αυτό απενεργοποίησε τον Βόλο που ήταν ακίνδυνος, ενώ οι κιτρινόμαυροι με την αποτελεσματικότητά τους στο πρώτο ημίχρονο καθάρισαν νωρίς το τρίποντο.

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση διατηρώντας το ίδιο στυλ παιχνιδιού έφτασε σε μια άνετη επικράτηση, ενώ θα μπορούσε να είχε βρει περισσότερα τέρματα.

Ο Ντάμιαν Σιμάνσκι πραγματοποίησε το ντεμπούτο του αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις στο πρώτο του ματς με τη φανέλα της Ένωσης.

Ήταν η πέμπτη νίκη του Καρέρα σε επτά ματς πρωταθλήματος στον πάγκο της ΑΕΚ, η οποία παραμένει σταθερά στην 3η θέση.

Ο Καρέρα παρέταξε μια ενδεκάδα με αρκετές αλλαγές σε 3-5-2 και έδεσε τον άξονα με τους Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς και Σιμάνσκι, που έβγαζαν τρεξίματα και όλους τους παίκτες των κιτρινόμαυρων να πιέζουν ψηλά. Αυτό έκανε την Ένωση ανασταλτικά να μην έχει κενά και το ότι πήρε το προβάδισμα νωρίς στο σκορ τη βοήθησε ακόμα περισσότερο.

Μόλις στο 9′ ο Λόπες εκτέλεσε κόρνερ και ο Οικονόμου ξεχασμένος από την άμυνα του Βόλου στο σημείο του πέναλτι έπιασε τη δυνατή κεφαλιά και έκανε το 0-1.

Η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς και σε κόντρα επίθεση στο 25′ έβαλε τις βάσεις της νίκης. Ο Μπάρκας έπαιξε γρήγορα για τον Λόπες, αυτός προώθησε για τον Κλωναρίδη, που έβγαλε τη μπαλιά μέσα στην περιοχή και από το κάκιστο διώξιμο του Φεράρι η μπάλα στρώθηκε στον Αλμπάνη που νίκησε τον Γκαραβέλη για το 0-2.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο εξαιρετικός σήμερα Αλμπάνης με ωραία κίνηση έπιασε το σουτ αναγκάζοντας τον Γκαραβέλη να αποκρούσει σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ καθάρισε το παιχνίδι στο 52′, με τον Αλμπάνη να δίνει στον Σιμάνσκι, ο οποίος είδε την κίνηση του Λόπες στα αριστερά. Ο Πορτογάλος έβγαλε την παράλληλη μπαλιά μέσα στην περιοχή και ο Κλωναρίδης με πλασέ έγραψε το 0-3.

Η Ένωση παρότι είχε τελειώσει ουσιαστικά την υπόθεση – νίκη έψαχνε κι άλλα τέρματα και στο 65′ έχασε μια μοναδική ευκαιρία όταν ο Αλμπάνης με ωραία κάθετη έβγαλε τον Σιμάνσκι τετ-α-τετ με τον Γκαραβέλη, αλλά ο Πολωνός αντί να πλασάρει προτίμησε να βρει τον Ντέλετιτς, του οποίου η προβολή σε κενή εστία πέρασε άουτ.

Ο Σέρβος εξτρέμ είχε ακόμα δύο τελικές που πέρασαν άουτ, ενώ στο 77′ η ΑΕΚ έχασε νέα μοναδική ευκαιρία σε κοντινή κεφαλιά του Σιμόες έπειτα από σέντρα του Λόπες, η οποία πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Με το σκορ στο 0-3 ο Καρέρα πέρασε τους Μπότο και Βασιλαντωνόπουλο στο παιχνίδι για να τους δώσει χρόνο συμμετοχής.

Το μόνο που κατάφερε ο Βόλος ήταν να μειώσει στο 89′ με κεφαλιά του Γκουαροτσένα, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Βόλος (Αλμπέρτο Γκαγέγκο): Γκαραβέλης, Διαμαντής, Κανταμούρο (26′ Οικονόμου), Δημόπουλος, Ντεντάκης, Φεράρι (66′ Γέντρισεκ), Τσοκάνης, Ζοάο (46′ Τόρες), Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Γκουαροτσένα.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Σβάρνας, Οικονόμου, Βράνιες (81′ Βασιλαντωνόπουλος), Λόπες, Μπακάκης, Σιμόες, Σιμάνσκι (79′ Μπότος), Σαμπανάτζοβιτς, Αλμπάνης, Κλωναρίδης (61′ Ντέλετιτς).