Ολοκληρώθηκε η επιχειρησιακή εκπαίδευση που διεξήχθη στην ζώνη ευθύνης της 5ης αερομεταφερόμενης ταξιαρχίας «V Μεραρχία Κρητών» με τη συμμετοχή τμημάτων και μέσων της αερομεταφερόμενης ταξιαρχίας, της 1ης ταξιαρχίας αεροπορίας στρατού «Κιλκίς Λαχανά», 1 ζεύγους αεροσκαφών F-16 σε αποστολές εγγύς αεροπορικής υποστήριξης (ΕΑΥ) της Πολεμικής Αεροπορίας, 1 φρεγάτας και ενός αρματαγωγού του Πολεμικού Ναυτικού.
Η επιχειρησιακή εκπαίδευση περιέλαβε:
– Τη διεξαγωγή της τακτικής άσκησης μετά στρατευμάτων «Μίνωας – 23»
– Συνεκπαίδευση με το αρματαγωγό «Ικαρία» και
– Πλήθος επιχειρησιακών αντικειμένων.
Σκοπός της δράσης ήταν η εκπαίδευση του προσωπικού σε ρεαλιστικά τακτικά σενάρια και η προαγωγή της διακλαδικότητας και της κοινής επιχειρησιακής αντίληψης.
Δείτε φωτογραφίες:
![6064615](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-12-19/6064615.jpg)
![6064609](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-12-19/6064609.jpg)
![6064612](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-12-19/6064612.jpg)
![6064608](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-12-19/6064608.jpg)
![6064606](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-12-19/6064606.jpg)
![6064602](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-12-19/6064602.jpg)
![6064604](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-12-19/6064604.jpg)
protothema.gr